Supermarket Co-op zastąpi wszystkie jednorazowe plastikowe torby biodegradowalnymi zamiennikami. To część szerszej "etycznej strategii" brytyjskiej firmy.

Nowe torby zostaną zapoczątkowane w najbliższych tygodniach do 1, 4 tys. sklepów należących do Co-op, w Anglii, Szkocji i Walii. Docelowo zamiennik ma trafić do wszystkich 2, 6 tys. supermarketów Co-op. Sieć usunie tym samym ze swoich sklepów 60 milionów plastikowych torebek. Firma komunikuje, że zastąpią je biodegradowalne torby, które będzie można wykorzystać np. na resztki kuchenne.

We’re banning single-use plastic bags in over 1, 000 Co-ops and replacing with the UK’s first compostable carrier bag with a defined second use.

Read more https://t.co/p22LoRUqrv

— Co-op (@coopuk) 22 września 2018

Część szerszej strategii

Nowe torby będą kosztować pięć pensów. Sklep nadal będzie kontynuował sprzedaż "toreb na całe życie" za dziesięć pensów i mocniejszych toreb, za które trzeba zapłacić jednego funta.

Zmiana jest częścią szerszej "strategii etycznej" firmy. Inicjatywa posiada na celu ograniczenie szkodliwych dla środowiska tworzyw chemicznych, a także zwalczenie marnotrawienia żywności.

Minister: dzięki opłacie Polacy zużywają mniej foliówek

- Pierwszym krokiem do usunięcia plastiku będzie wprowadzenie kompostowych toreb na zakupy aż do naszych sklepów. To nieskomplikowany, ale pomysłowy sposób dzięki zapewnienie przyjaznej dla środowiska alternatywy dla plastikowych toreb – powiedział dyrektor ds. sprzedaży detalicznej w Co-op Jo Whitfield.

Ambitne cele

Co-op zobowiązał się też do tego, że do 2023 roku wszelkie produkty pod szyldem pierwotnego własnej marki "będą łatwiejsze" do recyklingu. Natomiast do odwiedzenia 2021 roku firma obiecała użyć co najmniej 50 proc. plastiku z recyklingu przy produkcji m. in. butelek i tac.

Walka z plastikowymi torbami w Polsce

Od jednej stycznia obowiązują przepisy wprowadzające opłatę recyklingową za wydawaną przy kasie jednorazową plastikową torbę. Specjalne rozporządzenie ustanawia, że opłata wynosi 20 groszy za jedną torebkę, ale - zgodnie z ustawą - kwota ta będzie mogła być po przyszłości podwyższona nawet aż do 1 złotego.

Ministerstwo jeszcze przed wprowadzeniem taryfy recyklingowej informowało, że Ludzie z polski zużywają około 11 mld plastikowych toreb rocznie.

Poważny problem

Rocznie na ziemi powstaje 350 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych, Europa odpowiada za wybraną czwartą z nich. Na starym kontynencie recyklingowi poddaje się blisko 31 procent odpadów z pcv. W Polsce ten współczynnik wynosi mniej niż 30 procent. Na wysypiska przenika zaś ponad 40 % takich odpadów.

Według danych ONZ problem odpadów z tworzyw sztucznych jest bardzo istotny dla otoczenia wodnego. Co roku do mórz i oceanów przenika 8 mln ton plastikowych śmieci.