• Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Młodych polaków na Wyspach. Wszystko, jakie możliwości musisz wiedzieć
  • Żyją wiele kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi na temat całe nasze życie"
  • "Absolutnie katastrofalne". Gigant ostrzega poprzednio skutkami braku porozumienia

Wprawdzie w czasie świąt Bożego Narodzenia w Obszernej Brytanii tradycyjnie przywoływana wydaje się wykreowana przez Dickensa odmianę skąpca (Scrooge’a), jednak rzeczywistość jest zupełnie inna: Brytyjczycy o tej porze roku kalendarzowego sięgają do kieszeni bardzo głęboko.

Z referatu banku ING, przeprowadzonego pośród 11 700 mieszkańców UE wynika, że Brytyjczycy istnieją w czołówce respondentów mających wyraźne wyobrażenie, ile jak i również na co zamierzają przekazać, choć w szczodrości łagodnieją Rumunom.

Brytyjczycy rzucili się w sklepy. W listopadzie wydali najwięcej od dziesięciolecia

Ile na prezenty?

Na tylko tylko prezenty statystyczny Brytyjczyk wyda w tegoroczne święta 350 funtów (ok. 440 euro), blisko 50 proc. więcej niż Francuzi jak i również Luksemburczycy, zajmujący drugie jak i również trzecie miejsce. W proporcji do średniej zarobków na temat wiele bardziej szczodrzy okazują się jednak Rumuni.

Ci ostatni wydadzą w świąteczne prezenty blisko 1/3 grudniowej pensji.

Zanosi się na tek krok, że też i tym razem Brytyjczycy jak i również Rumuni mają najwyższy poświąteczny dług do spłacenia. Przy ub. r. – właściwie 14 proc. Brytyjczyków i 20 procent Rumunów spłacała rachunki za święta długo po ich zakończeniu, tuż przy europejskiej średniej 9 procent.

Obowiązkowy indyk

Drugą najwyższą pozycją w świątecznym budżecie jest żywność jak i również napoje pochłaniające ok. 160 funtów na statystyczne gospodarstwo domowe. Żelaznym wydatkiem jest indyk, bez którego 3/4 wyspiarskich rodzin nie wyobraża sobie świąt, co wydaje się stosunkowo nową tradycją.

Jeszcze w latach 50. indyk był daniem niesłychanie wyszukanym, ale wiele stracił ze swej wyjątkowości, kiedy zaczęto go hodować na masową skalę, a lodówka stała się artykułem niezbędnego wyposażenia gospodarstwa domowego.

Sondaż ING wykazał, hdy blisko połowa Brytyjczyków jak i również Rumunów oszczędzała z rozumują o sprostaniu świątecznym wydatkom, ale 41 proc. ogółu ankietowanych nie ma pojęcia, ile święta będą ich kosztować.

30 proc. w ogóle nie myśli o wydatkach bez względu na pierwotnego aktualną kondycję materialną.