• PKN Orlen analizuje udział w budowie elektrowni jądrowej
  • Ogromny wzrost zainteresowania taryfą antysmogową. Firmy stawiają na ekologię
  • Miała pomóc, a zdemoluje branżę. Sprawdź, co przerabia nowa ustawa o "zielonej energii"
  • Apel o prezydenckie weto. Branża obawia się fali bankructw
  • Mocny cios w farmy wiatrowe. Życie branży w rękach prezydenta

Największy niemiecki koncern energetyczny Eon skoncentruje się w przyszłości na odnawialnych źródłach energii (OZE). Wytwórczość energii elektrycznej z gazu, węgla i atomu a mianowicie dotąd najważniejsza w firmie - zostanie przekazana po 2016 roku nowej wydzielonej spółce.

Radykalna przebudowa koncernu to reakcja w wdrażany w Niemczech "zwrot energetyczny" polegający na zupełnej rezygnacji do roku 2022 z energii atomowej a także systematycznym zwiększaniu udziału energii ze źródeł odnawialnych, zaś także na obniżaniu emisji CO2 - o czterdzieści proc. do 2020 r..

Drastyczne zmiany publicznych rynków energii, innowacje fachowe i rosnące, coraz więcej zindywidualizowane oczekiwania klientów domagają się odważnego zainicjowania czegoś nieznanego. Dotychczasowy szeroki profil handlowy Eonu przestał odpowiadać świeżym wymaganiom. Dlatego chcemy dokonać radykalnej zmiany.

Oświadczenie Eon

Za szeroki

Prezes Eon Johannes Teyssen rzekł w poniedziałek w Duesseldorfie, że obszar konwencjonalnych źródeł energii coraz bardziej odróżnia się od rynku oryginalnych źródeł energii. Coraz ciężęj jest interesować się obiema dziedzinami w jednej firmie a mianowicie wyjaśnił menedżer.

"Drastyczne zmiany globalnych rynków energii, innowacje techniczne i wzrastające, coraz bardziej zindywidualizowane przewidywania klientów wymagają odważnego zainicjowania czegoś nowego. Dotychczasowy szeroki profil handlowy Eonu przestał odpowiadać nowym wymaganiom. Zatem chcemy dokonać radykalnej zmiany" - czytamy w oświadczeniu przewodniczącego rady nadzorczej Eonu, Wernera Wenninga.

Nie będzie zwolnień

Koncern zapewnił, że podział przedsiębiorstwa odrzucić pociągnie za sobą zwolnień pracowników.

Nowa korporacja, która zostanie wydzielona wraz z koncernu w 2016 r., ma dysponować rezerwami finansowymi w wysokości 14, pięć mld euro przeznaczonymi dzięki likwidację elektrowni atomowych.

Zadłużenie Eonu z lat poprzednich wynosi 31 mld euro. Jak pisze agencja dpa, również w tym roku należy spodziewać się strat. Giełda zareagowała pozytywnie dzięki informacje o przebudowie firmy.