• Grecja ponownie w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Za progresy w realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
  • Cipras zapowiada, że Hellada nie odstąpi od reform

Grecja posiada chociażby 6 tys. wysp, jednak tylko 10 proc. wraz z nich jest zamieszkałych. Cząstka z nich została wystawiona na sprzedaż przez niekomercyjnych właścicieli. Wyspę Omfori na temat powierzchni 450 ha wolno mieć za 50 mln euro. Ci, którzy mają mniej zasobne portfele, potrafią kupić wyspę Gai o powierzchni 17, 4 ha. Cena wynosi jedyne trzech, 75 mln euro.

Porozumienie Grecji ze strefą euro zakłada utworzenie funduszu, do którego Ateny przekażą majątek wart do 50 mld euro przeznaczony do prywatyzacji. Wg mediów przy jego skład mogą wstąpić wyspy, rezerwaty przyrody czy działki z antycznymi ruinami.

Grecja ostatnio zgodziła się rozmawiać o handlu wysp, z których dużo jest niezamieszkanych i nie ma rozwiniętej infrastruktury. Noblista Joseph Stiglitz, który opowiadał się za umorzeniem długu dla Grecji, jest przeświadczenia, że sprzedaż wysp potrafiłaby być ważną częścią kampanii prywatyzacyjnej. Jednak nie ma to być szalona wyprzedaż, która "oznaczałaby oddanie dziedzictwa za nic". Należałoby zaczekać na poprawę sytuacji na rynku nieruchomości w Grecji i ustabilizowanie się wartości.

Portal "Business Insider" stworzył listę prywatnych wysp, które obecnie wystawione są na sprzedaż. Ile będą warte?

Podłoże: Private Islands Online Omfori

2. Dulichium, Zatrzęsienie Jońskie, 540 ha, czterdzieści mln euro

To największa prywatna wyspa, która aktualnie jest wystawiona w Cypru na sprzedaż. Najwyższy pozycja znajduje się 250 m n. p. m. Dzięki wyspie znajdziemy ok. cztery tys. drzewek oliwnych, krzewów i krzaków. Jest niezabudowana. Dulichium to idealne obszar dla kogoś, kto pragnie otworzyć luksusowy hotel.

Źródło: Private Islands Przez internet Dulichium

Źródło: Private Islands Online Northern Aegean

4. St. Thomas, 121 ha, 15 mln euro, Zatoka Sarońska w pobliżu Koryntu

Wyspa znajduje się zaledwie 20 minut jazdy taksówką wodną z Koryntu i 45 minut od Aten. Jest częścią łańcucha Diapori w Zatoce Sarońskiej.

Źródło: Private Islands Online St. Thomas

Źródło: Private Islands Internetowego Nafsika

Zalążek: Private Islands Online Kardiotissa

Źródło: Private Islands Przez internet Nissos Sofia

Źródło: Private Islands Przez internet Kythnos

9. Gaia, Echinades, 17, 4 ha, 3 mln euro

Wyspa została nazwana "placem zabaw dla milionerów". Region, gdzie się wyszukuje, opisywany jest jako idylliczne miejsce do uprawiania sportów wodnych, żeglowania, wędkowania i nurkowania głębinowego. Cena nie jest wygórowana, Gaia kosztuje mniej więcej tyle samo, co dom w ekskluzywnej dzielnicy Londynu.

Źródło: Private Islands Przez internet Isle of Gaia

10. Lihnari, Zatoka Sarońska, 38, 4 ha, trzy mln euro

Właściciele mogą chcieć szybko sprzedać ta wyspę, ponieważ niedawno koszt został obniżona o połowę. Na wyspie znajdują się luksusowe nieruchomości. Nie brak także dostępu do świeżej wody, dróg i drzew oliwnych.

Podłoże: Private Islands Online Lihnari