• Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od czasu Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe nasze życie"
  • Brexit opóźniony chociażby o dwa lata. Brytyjskie media o scenariuszach
  • Studenci Erasmusa mogą spać bez problemu. Bruksela ma dla wymienionych plan na twardy brexit

Brytyjski rząd opublikuje w tym tygodniu 5 dokumentów nakreślających ramy spodziewanych relacji z Unią Europejską po opuszczeniu Wspólnoty. Sugestie będą dotyczyć między odmiennymi handlu, współpracy prawnej i rozwiązywania sporów pomiędzy stronami.

W oświadczeniu brytyjskie ministerstwo do spraw wyjścia z Unii Europejskiej podkreśliło, że celem publikacji kolejnych papierów jest "zwiększenie presji w Komisję Europejską, aby przejść do rozmów o przyszłym partnerstwie".

Dwa etapy negocjacji

Zgodnie z instrukcjami Rady Europejskiej negocjacje przy sprawie brexitu zostały podzielone na dwa etapy. Po pierwszej kolejności mają zostać rozwiązane kwestie dotyczące budżetu Ue, wzajemnego uznania praw obywateli państw UE po Uk i Wielkiej Brytanii w krajach UE, przyszłości relacji pomiędzy Irlandią Północną an Irlandią. Dopiero a w drugiej - ewentualnych relacji pomiędzy Wielką Brytanią an Unią Europejską.

Brexitu się nie zaakceptować boją. Pracownicy ciągną do odwiedzenia Wielkiej Brytanii

Minister ds. wyjścia ze wspólnoty David Davis tłumaczył, że dokumenty "nakreślą więcej szczegółów odnośnie przyszłych stosunków, które zechcemy mieć z Unią Europejską, przedstawiając pomysłowe i pomysłowe rozwiązania, pozwalające na zbudowanie głębokiego i specjalnego partnerstwa z naszymi najbliższymi rodziną i sojusznikami".

Davis zaznaczył, że przygotowanie papierów to część działań brytyjskiej administracji na rzecz posunięcia negocjacji naprzód i umiarkowanie najszybszego rozpoczęcia drugiego etapu. - Biorąc pod obserwację upływający czas, nie egzystowałoby w interesie żadnej ze stron, aby niektóre składniki negocjacji prowadzić dwukrotnie a mianowicie tłumaczył.

Kiedy publikacja

Pierwsze dwa dokumenty zostaną opublikowane w poniedziałek jak i również będą dotyczyły dostępu do odwiedzenia oficjalnej dokumentacji i reguł poufności oraz handlu dobrami. W kolejnych dniach zaprezentowane zostaną także analizy tyczące współpracy sądów co do uprawnienia cywilnego, przyszłego rozwiązywania konfliktów (w tym zastąpienia pozycji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej) oraz ochrony danych osobowych.

W ubiegłym tygodniu rząd w Londynie przedstawił swoje propozycje dotyczące spodziewanych relacji celnych z UE, a także kwestii odnoszących się Irlandii Północnej i Irlandii.