Zakładanie banku w wieku 24 lat

Category: Jest Najlepszy
17 lutego 2021

Przewodnik krok po kroku, jak uruchomić bank cyfrowy

Współzałożyciel i dyrektor operacyjny Arival Bank

Niektóre prezentacje są jak oglądanie telewizji w podróży poślubnej – niepotrzebne

Niech będzie wiadomo, nie jestem synem milionerów. Nigdy nie można było znaleźć drzewek pieniędzy rosnących na moim podwórku. Moi rodzice byli imigrantami i musieliśmy pracować na wszystko, co mamy. Dorastałem z ojcem i matką mieszkającymi oddzielnie po przeciwnych stronach świata. Mojego ojca nigdy nie było w pobliżu, a moja mama pracowała 65 godzin tygodniowo (i nadal to robi). Dlatego zawsze byłem ja, ja i ja. I byliśmy wspaniałym zespołem.

Kiedy miałem 12 lat, szybko znalazłem się na styku innowacji i przedsiębiorczości. Zrobiłem to, co każdy inny złoczyńca robił na podłych ulicach Buffalo Grove w Illinois: budowanie stoisk z lemoniadą. Każde dziecko i ich matka sprzedawali lemoniadę w promieniu kilometra. Aby pozostać konkurencyjnym, potrzebna była wyjątkowa propozycja wartości. Oznaczało to albo sprzedaż kart baseballowych, magazynów Playboy, albo „oferty dnia. Myślę, że moją ulubioną ofertą dnia było „kup 1 lemoniadę i skorzystaj z darmowego masażu stóp od mojego młodszego brata. Susan, to mi przypomina, myślę, że nadal jesteśmy winni masaż stóp twojemu dziadkowi.

Przechodząc do października 2017 roku, kiedy miałem 23 lata, podjąłem ślepy skok wiary i podjąłem największą decyzję w moim życiu. Chciałem stanąć twarzą w twarz z czymś specyficznym – zwłaszcza gdy miałem dwadzieścia kilka lat. Zawsze chciałem zrobić coś, czego zwykle nie doświadcza wielu młodych Amerykanów. Jasne, mógłbym kontynuować stabilną karierę w stanach i stopniowo rozwijać się zgodnie z naturalnym porządkiem dziobania. Jednak mój apetyt na ryzyko przekonywał mnie inaczej. Dla mnie naprawdę wydawało mi się, że teraz albo nigdy. Wskoczyłem na następny lot do Singapuru.

Rok później jestem tutaj: przygotowuję się do uruchomienia banku cyfrowego. I prawdę mówiąc, impreza dopiero się zaczyna.

Oto autentyczny, nieakademicki iz pewnością stronniczy przewodnik dotyczący budowania banku

  1. Utrzymuj swój zespół w jak najdłuższym stopniu.

Zaczęliśmy rozwijać bank z trzema osobami. Zgadza się, 3 hombresy. No ms. 35-letni Slava jest prezesem i odpowiada za wizję, strategię banku oraz zarządzanie kluczowymi interesariuszami. Igor, 33 lata, jest dyrektorem finansowym i odpowiada za finanse, koncepcje modelu biznesowego, partnerstwa i inwestycje. Jako dyrektor operacyjny odpowiadam za proces uzyskiwania licencji bankowych w Stanach Zjednoczonych, opracowywanie biznesplanów, modelowanie finansowe, prezentacje dla inwestorów, zarządzanie jednostkami biznesowymi i tak dalej. Opisy stanowisk są przereklamowane, ponieważ wszyscy nosimy wiele kapeluszy. Wspieramy się nawzajem i wiemy, co należy zrobić bez wytłumaczenia. Umożliwia to oczyszczające doświadczenie. Mając to na uwadze, oczywiście nasz zespół powiększył się i już przekracza trzy osoby – głównie dlatego, że celujemy w duże kamienie milowe i chcemy działać szybko. Ogólnie,można przez dłuższy czas pozostać szczupłym pod względem zatrudnienia. Technicznie rzecz biorąc, uruchomienie banku w naszej jurysdykcji (więcej o tym później) wymaga tylko pięciu pełnoetatowych pracowników.

Nie oszukuj się, jesteś startupem.

2. Oceń różne jurysdykcje przed osiedleniem się w USA.

Przyjrzeliśmy się wielu jurysdykcjom jako potencjalnym punktom lądowania w celu uzyskania licencji bankowej. W rzeczywistości istnieją inne opcje zamiast tradycyjnego ubiegania się o licencję bankową, które mogą pomóc w osiągnięciu celu. Na przykład rozważaliśmy zakup małego banku w Szwajcarii, na Łotwie, Gibraltarze czy na Malcie. Inną opcją było złożenie wniosku o licencję na pieniądz elektroniczny lub licencję banku cyfrowego w Wielkiej Brytanii (podobne możliwości istnieją obecnie na Litwie, w Dubaju i Hongkongu). Alternatywnie moglibyśmy nawiązać współpracę z bankiem o ugruntowanej pozycji w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Singapurze lub USA – i prowadzić nasz neobank na podstawie ich licencji. Jednak ze względu na to, że chcemy obsługiwać biznesy związane z kryptowalutami, a przede wszystkim dokonywać transakcji w USD,doszliśmy do wniosku (długa historia na następny raz), że staranie się o licencję bankową w USA ma największy sens.

3. Myślisz, że ubieganie się o licencję bankową to jedyny sposób, aby stać się bankiem cyfrowym? Pomyśl jeszcze raz.

Wszystkie banki cyfrowe w USA – niezależnie od tego, czy są to banki dla klientów detalicznych (Simple, Moven, Chime) czy dla firm (Seed lub Azlo) – nie mają własnej licencji bankowej. Działają na podstawie licencji innych banków (takich jak Bancorp, CBW Bank, Wirecard). Możliwość wykorzystania licencji innego istniejącego banku nie działa dla nas ze względu na charakter naszej działalności. Po pierwsze, chcemy obsługiwać klientów nie tylko w USA, ale także za granicą. Po drugie, jednym z naszych głównych wyróżników jest to, że możemy obsługiwać i wdrażać firmy związane z kryptowalutami, takie jak firmy i giełdy wspierane przez ICO. Dlatego partnerstwo z innym bankiem i ich licencja nie wydawały się opłacalne ze względu na zgodność i ryzyko.

Drugą opcją jest zakup małego banku. Połączyliśmy się z 20 małymi bankami z USA – z ceną sprzedaży w przedziale od 5 do 30 milionów dolarów, zanim odkryliśmy, że ta opcja nie skraca czasu wejścia na rynek. W Stanach Zjednoczonych zorganizowanie środków na zakup banku może być najłatwiejszą częścią. Potrzebujesz regulatora, aby zatwierdzić sprzedaż i zakup. W połączeniu ze strukturą (i zarządzaniem) kapitału zagranicznego oraz jasnymi planami zmiany modelu biznesowego banku z pewnością opóźni to czas i zmniejszy szanse na uzyskanie zgody amerykańskich organów regulacyjnych. W rzeczywistości kupno banku a założenie nowego od podstaw (złożenie wniosku o licencję) wymaga mniej więcej tyle samo czasu i wysiłku. (Nie zalecamy tego,ale przypuszczam, że można spróbować oszukać regulatora, przekazując, że zakupu dokonali w 100% amerykańscy inwestorzy i nie mają planów zmiany modeli biznesowych. Z pewnością może to przyspieszyć proces, ale kiedy prawda wyjdzie na jaw (i tak się stanie), stracisz wszystko.

Trzecią opcją jest złożenie wniosku o nową licencję. Być może już wiesz, ale amerykańskie organy regulacyjne (jak większość na świecie) nie są zainteresowane wydawaniem nowych licencji (szczególnie w ciągu ostatnich kilku lat). Wręcz przeciwnie, są bardziej zainteresowani zmniejszeniem liczby już istniejących. Dlatego trzeba będzie bardzo szczegółowo wyjaśnić, jakie jest Twoje nowe lub innowacyjne podejście i dlaczego obecni licencjobiorcy nie wyróżniają się w tej dziedzinie.

4. Zbadaj typy licencji bankowych w USA i wybierz najlepszą w oparciu o podstawowe oczekiwane działania.

Istnieje wiele licencji bankowych. Przepraszam, ale nie wymienię ich wszystkich. Licencje zależą od rodzaju klientów, lokalizacji geograficznych i dostarczanych produktów / usług. Niedawno pojawiła się nowa licencja – amerykańska karta fintech dla graczy fintech, ale jak dotąd żadna nie została wydana. Granice między licencjami wydawanymi na szczeblu państwowym i krajowym stały się mniej widoczne. Większość licencji umożliwia obsługę klientów online z innych stanów i nie jest wymagane otwieranie oddziału. Każdy stan należy do jednego z 12 okręgów amerykańskiego organu nadzoru bankowego, Rezerwy Federalnej.

Wybraliśmy opcję ubiegania się o licencję IFE (International Financial Entity) w Puerto Rico, które jest terytorium Stanów Zjednoczonych i podlega amerykańskiemu systemowi bankowemu. IFE pozwala nam obsługiwać klientów międzynarodowych, być ubezpieczonym w FDIC i dzielić się wszystkimi innymi korzyściami z budowy banku w systemie amerykańskim.

5. Upewnij się, że Twoi partnerzy są doświadczeni i cieszą się dobrą opinią.

Jeśli zamierzasz kupić bank, wiedz, że prawie nigdy nie są sprzedawane bezpośrednio. Są brokerzy, którzy pracują wyłącznie nad tymi przejęciami. W zależności od stopnia skomplikowania sprawy pośrednik weźmie od 1 do 5% kwoty sprzedaży.

Jeśli zamierzasz ubiegać się o nową licencję, istnieje wiele firm i zewnętrznych konsultantów, którzy będą zarządzać i organizować proces pod klucz, co będzie kosztować od 30 000 do 150 000 USD. Od samego początku naszym zamiarem było jak największe zrozumienie, badanie i kontrolowanie tego procesu. Biorąc pod uwagę naszą „mentalność start-upową i zwinną, zdecydowaliśmy się samodzielnie zarządzać procesem licencjonowania i zachować oszczędność.

Potrzebujesz również prawników, którzy pomogą Ci przygotować, przejrzeć i złożyć dokumenty w Twoim imieniu. Chociaż technicznie nie jest to obowiązkowe, znacznie ułatwi Ci życie. Oczywiście, aby Twoja licencja została wydana, musi istnieć wysoki poziom zaufania. Regulator poczuje się znacznie bardziej komfortowo, jeśli wniosek, który trafia na jego biurko, złożył wiarygodny prawnik z sektora usług finansowych. Wybraliśmy jedną z najwyżej ocenianych firm prawniczych na świecie: DLA Piper.

Jednym z najbardziej fundamentalnych aspektów każdej silnej aplikacji bankowej są zasady zgodności. Nie mogę tego wystarczająco podkreślić, ale potrzebujesz specjalistów ds. Zgodności. Jeśli Twoi klienci i produkty są typowe i odnoszą się do tego, co istnieje na rynku, być może możesz napisać zasady i procedury zgodności, korzystając z podstawowych konsultantów za około 30–50 000 USD. Jeśli jednak zamierzasz przyciągnąć „nietypowych lub „niestandardowych klientów i / lub zapewnić im „niestandardowe produkty, potrzebujesz większego i bardziej znanego konsultanta. Biorąc pod uwagę, że nasza sprawa jest skomplikowana, zdecydowaliśmy się przeznaczyć większość naszych zasobów na stworzenie zaawansowanego systemu zgodności. Zdecydowaliśmy się zatrudnić i współpracować z Promontory Group, firmą IBM (bardzo droga, ale warto).

Powiem ci mały sekret: żaden z twoich partnerów ani konsultantów nie wykona za Ciebie żadnej pracy – niezależnie od tego, ile im zapłacisz. Będą mniej więcej zachowywać się jak twój psycholog lub terapeuta: zadawać ci właściwe pytania, słuchać i analizować twoje odpowiedzi oraz dawać ogólne informacje zwrotne w rodzaju „wygląda rozsądnie lub „myśl inaczej. Wątpię, czy dadzą ci jasne odpowiedzi „tak, to jest właściwa odpowiedź lub „tutaj, pozwól, że zrobię to za ciebie. Ogólnie rzecz biorąc, obecność partnerów pokazuje, że aktywnie współpracujesz z właściwymi ludźmi i robisz coś (jeśli cokolwiek) poprawnie.

6. Określ klientów, których będziesz obsługiwać i jakie produkty dostarczysz.

Musisz zdecydować, z jakim typem klientów będziesz pracować: klientami detalicznymi, klientami biznesowymi, Amerykanami, obcokrajowcami itp. Następnie, jakie produkty dostarczysz? Rachunki bieżące, przelewy, depozyty, pożyczki, inwestycje? Im dokładniej opiszesz swoich klientów i pochodzenie ich środków, rodzaje biznesów, przewidywane obroty i rodzaje transakcji – tym łatwiej będzie Ci określić najbardziej optymalną licencję bankową. Nie wspominając o tym, że bardzo pomoże to w sformułowaniu zasad zgodności.

W naszym przypadku chcemy obsługiwać małe i średnie firmy zarówno z USA, jak iz zagranicy. Na naszych wczesnych etapach skupimy się na trzech typach klientów: start-upach wspieranych przez ICO, giełdach kryptograficznych i GIG (freelancerach).

7. Nie daj się przytłoczyć samej aplikacji – skoncentruj się na dodatkowych dokumentach.

Chociaż nie jest to wystarczająco łatwe do wypełnienia dla piątoklasisty, aplikacja nie jest skomplikowana i całkiem prosta. Podasz podstawowe informacje, takie jak nazwa podmiotu, miejsce prowadzenia działalności, interesariusze, dyrektorzy, oświadczenia pod przysięgą, dokumenty podatkowe, weryfikacja itp. Będziesz także musiał zidentyfikować listę planowanych działań jako bank, segmenty klientów, prognozy klientów , prognozy kadrowe i transakcyjne (na 3 lata), wydatki i prognozy finansowe.

Rzeczywista aplikacja może być najłatwiejsza. Równolegle przygotowaliśmy i przedłożyliśmy: analizę biznesową problemu, który rozwiązujemy (dlaczego banki nie otwierają rachunków dla firm związanych z kryptowalutami), analizę konkurencji innych banków cyfrowych (skupienie się na rynku amerykańskim i bankach dla MŚP) , nasz przegląd inicjatyw legislacyjnych i odpowiedzi regulatora na kryptowaluty i ICO w różnych stanach (i krajach), projekt naszej Polityki KYC i AML (w jaki sposób będziemy weryfikować naszych klientów, zarządzać wykrywaniem oszustw i dbać o przestrzeganie zasad z przepisami), analizę proponowanej przez nas linii produktów i potencjalnych partnerów, a na koniec – biznesplan. Po tym wszystkim, co zostało powiedziane i zrobione, nasze całkowite przesłanie, w tym te dodatkowe dokumenty, przekroczyło 350 stron.

W okresie składania wniosków możesz znaleźć się w sytuacji, w której możesz powiedzieć organom regulacyjnym to, co chcą usłyszeć, aby przyspieszyć proces przeglądu. Do pewnego stopnia nie kłamiesz, ale po prostu nie podajesz całej prawdy. Nie rób tego. Moja osobista rada: bądź tak uczciwy i przejrzysty, jak to tylko możliwe. Niczego nie ukrywaj. Nałożenie szminki na świnię nic nie da. Bądź otwarty i podziel się swoją prawdziwą strategią.

8. Czy wiesz, co należy zrobić, aby otrzymać licencję?

Pierwszym krokiem jest przygotowanie i złożenie wniosku, dokumentów uzupełniających (biznesplan, polityka zgodności itp.), A także innych kwestii prawnych, takich jak zeznania podatkowe i weryfikacja przeszłości. Drugim krokiem jest oficjalna rozmowa z Komisarzem (lub regulatorem) i jego zespołem. Tutaj przedstawiasz swój projekt. Jeśli pomyślnie przejdziesz, a Twój wniosek zostanie zatwierdzony, osiągnąłeś pierwszy (z dwóch) kluczowych kamieni milowych: zezwolenie na organizację. To znacznie zbliża Cię do rzeczywistości uruchomienia banku.

Potem następuje drugi etap. Ta część obejmuje: otwarcie biura i zatrudnienie innych kluczowych pracowników, zaprezentowanie głównego systemu bankowego organowi regulacyjnemu, przetestowanie systemu (-ów) zgodności, ukończenie rozwoju linii produktów oraz wyeliminowanie cyberbezpieczeństwa i środków ochrony danych.

Jeśli regulator czuje się usatysfakcjonowany i spełnia jego oczekiwania, wówczas zostaje wydane zezwolenie. Następnie musisz ubiegać się o członkostwo w Rezerwie Federalnej, oprócz znalezienia co najmniej jednego banku korespondenta do wykonywania przelewów pieniężnych.

9. Zrozumieć cel i znaczenie podstawowego systemu bankowego.

System podstawowej bankowości to oprogramowanie, które pomaga otwierać rachunki dla klientów, przetwarza podstawowe transakcje, przechowuje wpływy i wydatki środków za pomocą dokumentacji finansowej oraz zapewnia dostęp do różnych interfejsów księgowych i narzędzi raportowania. To jest rdzeń banku. Dla każdego regulatora jest to ważny czynnik przy ocenie twojego wniosku, ponieważ tam będą przechowywane pieniądze twoich klientów.

Bardzo niewiele banków na świecie ma własne podstawowe systemy bankowe. Prawie zawsze są one opłacane i nigdy nie są tanie. Dostawcy podstawowych systemów bankowych nie będą współpracować z byle kim. Wykonują własną analizę due diligence, aby zrozumieć, kim jest bank, dlaczego go potrzebują i jak będą z niego korzystać.

Przeanalizowaliśmy wiele podstawowych systemów bankowych z różnych krajów – zarówno tych dużych, jak i tradycyjnych oraz nowych, bardziej zorientowanych na usługi cyfrowe. W rezultacie wybraliśmy Mbanq z San Francisco: system jest nowy (unikając w ten sposób cech tradycyjnych), sprawdzony (korzysta już z niego ponad 9 innych banków), skoncentrowany na nowych usługach cyfrowych (oparty na chmurze i zorientowany na otwarte API ), z minimalną ceną instalacji i maksymalną opłatą za użycie (w zależności od wybranej pojemności) oraz z funkcjami „wszystko w jednym (nie trzeba płacić osobno za aktualizacje lub nowe produkty).

10. Nie musisz od razu tworzyć wersji MVP Banku.

Teoretycznie nie musisz integrować podstawowego systemu bankowego i rozpoczynać opracowywania produktów przed złożeniem wniosku. Byłoby to kosztowne i ryzykowne w zależności od stanu Twojej sytuacji finansowej. Musisz wyjaśnić, co planujesz zrobić, jak to wykonać, a następnie rozpocząć wdrażanie później (przed uzyskaniem licencji lub po niej).

Ponieważ jednak naszym celem jest pokazanie i zrobienie więcej, niż się od nas oczekuje, rozwój produktu rozpoczęliśmy od początku przygotowania naszej aplikacji. Zbyt łatwo jest rozmawiać, jeśli nie możesz chodzić na spacer. Dołączył do nas silny zespół blisko 10 programistów, którzy wcześniej wspólnie pracowali w wielu znanych start-upach fintech i bankach, dyrektor artystyczny, który stworzył naszą markę i tożsamość oraz Chief Compliance Officer.

Do tej pory stworzyliśmy główne interfejsy banku, warstwę API do integracji produktów oraz z powodzeniem zintegrowaliśmy się z systemem core-banking. Możesz teraz wejść do banku, otworzyć konto i wykonywać przelewy między kontami bankowymi.

11. Nie czekaj z pozyskaniem kapitału.

Jak napisałem powyżej, jeśli chcesz kupić mały bank w USA, to możesz znaleźć partię banków w przedziale od 5 mln USD (może nawet 2-3 mln USD) do 30 mln USD. Problemem nie jest tutaj obecność pieniędzy, ale postawienie ryzyka odmowy sprzedaży prosto w ręce regulatora.

Zanim złożyliśmy wniosek o licencję, zebraliśmy 1 milion dolarów od inwestorów venture na pierwszy etap. 250 tysięcy dolarów i 300 tysięcy dolarów odłożono jako wymogi kapitałowe i koszty operacyjne w pierwszym roku – w momencie ubiegania się o licencję. Pozostałe 450 tys. USD przeznaczone jest na wynagrodzenia zespołu, koszty prawne, konsultantów ds. Zgodności oraz płatność początkową za podstawowy system bankowy.

Jeśli otrzymamy licencję, będziemy potrzebować kolejnych 5 mln USD na zasilenie kapitału banku i kolejne 5 mln USD na wydatki operacyjne, w tym rozwój naszego pakietu produktów i obsługę klienta – a wszystko to przed osiągnięciem progu rentowności. Dlatego w następnej rundzie zamierzamy podbić o 10 milionów dolarów.

12. Większość linii produktów bankowych jest nieprzejrzysta i nie jest innowacyjna. Czy słyszałeś o bankowości fintech?

Ci, którzy mogą otworzyć konto i zapewnić do niego dostęp online, szybko nazywają się bankami cyfrowymi. A ci, którzy oferują najprostsze produkty – takie jak przelewy – często identyfikują się jako pełnoprawne banki.

Jeśli chcesz stać się prawdziwym bankiem wysokiej jakości, a nie tylko dodatkowym kontem czy kartą dla swoich klientów, potrzebujesz solidnych produktów. Można to zrobić na kilka sposobów. Możesz samodzielnie kodować i tworzyć wszystkie produkty (oraz technologię i logikę biznesową), tak jak robi to większość tradycyjnych banków. Ryzyko polega na tym, że Twój personel stale się powiększa i żaden z produktów nie jest najlepszy na rynku (pomyśl o tym jak o wynalezieniu koła po raz drugi). Drugim podejściem jest kupowanie gotowych produktów (technologia plus podstawowy projektant logiki biznesowej) od zewnętrznych dostawców rozwiązań white label, które są czasami oferowane przez dostawców podstawowych systemów bankowych.

Wybraliśmy trzeci scenariusz – coś, co nazywa się bankowością fintech. Nasz CEO Slava przedstawił koncepcję „banku fintech w swojej książce „The First Fintech Bank’s Arrival. W tym scenariuszu nie tworzymy samodzielnie żadnych produktów ani nie kupujemy gotowych „szablonów. Nasza strategia opiera się na założeniu, że wiele produktów fintech zostało już stworzonych (i powstanie) na świecie. Te firmy fintech są prowadzone przez doskonałe zespoły i wypracowały dobrą przyczepność do użytkowników. Problem z firmami fintech polega na tym, że ich poszczególne produkty i usługi nie zastępują całej linii produktów banku, ale budując ekosystem różnych produktów fintech – bardzo dobrze może. Dlatego będziemy pracować z wybranymi fintechami w modelu partnerskim. Zidentyfikowaliśmy 12 branż produktowych,odpowiadające potrzebom naszych przyszłych klientów i ich biznesów. W każdej branży znajdujemy najlepszy produkt fintech do integracji z platformą Arival Bank. A kiedy klient przychodzi do nas – ma dostęp do całego pakietu usług dostosowanych do jego firmy. Klienci nie muszą już przeglądać i nawigować po rynku w poszukiwaniu najlepszych produktów i usług. Nie muszą pobierać ani rejestrować się w 20 różnych usługach i produktach finansowych dla swojej firmy. Teraz mają jeden jednolity login i hasło (przez Arival) i mogą w kółko unikać chaotycznych procedur rejestracji. Wszystkie dane są agregowane w jednym oknie (więc nie musisz martwić się o dodatki do importu lub eksportu informacji z różnych usług). Pieniądze między usługami są przenoszone natychmiastowo i bezpłatnie (biorąc pod uwagę, że wszystkie pieniądze są w jednym banku).A co najlepsze – jeśli masz jakiekolwiek problemy lub problemy, możesz skontaktować się tylko z jednym zespołem obsługi klienta. Wreszcie, Slava i Igor są idealnymi gośćmi do wprowadzenia i dostarczenia takiego doświadczenia. Przez lata inwestowali w wiele różnych firm fintech i znają pejzaż fintech tak dobrze, jak wszyscy inni.

13. Cierpliwość jest cnotą. Jakakolwiek jest Twoja oś czasu – spodziewaj się jej podwojenia.

Jeśli chcesz kupić bank, od razu powiedzą ci, że zajmie to co najmniej rok. Jeśli zdecydujesz się ubiegać o licencję – najprawdopodobniej zajmie to od 1 do 2 lat (czasami nawet 3 lata w zależności od złożoności). Tak dla Twojej wiadomości, moje szacunki są optymistyczne, dokonane w warunkach, że proces przebiegał bezproblemowo z niewielkimi niedociągnięciami.

W naszej sytuacji od września 2017 roku do stycznia 2018 roku zweryfikowaliśmy problem, potencjalne zapotrzebowanie klientów oraz strategiczne sposoby realizacji. Od stycznia do maja 2018 roku przygotowaliśmy aplikację i wszystkie dokumenty do aplikacji IFE. W czerwcu oficjalnie złożyliśmy wniosek. Obecnie czekamy na otrzymanie naszego Zezwolenia na Organizację (które można w mniejszym lub większym stopniu uznać za pozwolenie bankowe).

Jeśli chodzi o kolejne kroki i harmonogram do otrzymania naszej licencji, nie ma sensu zgadywać. Oczywiście mamy nadzieję, że otrzymamy go pod koniec tego roku, ale pozostaje nam tylko iść do przodu i przygotować się do startu – mając nadzieję, że ścieżki przecinają się raczej wcześniej niż później.

14. Moje ostatnie dwa centy.

Po drodze spotkaliśmy wiele zespołów, które próbowały robić mniej więcej podobne rzeczy. Pomimo tego, że zaczęliśmy później, widzimy, że poruszamy się szybciej niż oni. Jakie więc przydatne wnioski i obserwacje można wyciągnąć? Jak to mogło się stać?

Nie wystarczy mieć dobry pomysł i pieniądze na założenie banku. Ważne jest, aby zrozumieć, kim jest regulator, jaka jest jego rola i tak naprawdę z czego składa się bank. Szczerze mówiąc, nie jest ważne, jak innowacyjna będzie Twoja technologia ani jak „zburzysz rynek. Proste rzeczy są ważniejsze: kim jesteś, jak dobrze rozumiesz swoich przyszłych klientów, w jaki sposób Twoje doświadczenie i reputacja pomogą regulatorowi uwierzyć, że nie jesteś przypadkowym graczem oraz jakie pieniądze wykorzystujesz do finansowania banku.

Ponadto zgodność jest wszystkim. Im bardziej niezwykli są Twoi klienci i produkty, tym więcej czasu poświęcisz na to. Zgodność, KYC, AML i oceny ryzyka to coś, z czym zaśniesz i obudzisz się. Obiecuję ci. Ta „praca domowa to coś, czego Twoi klienci nigdy nie zobaczą, nie docenią ani nie poczują, ale z pewnością zajmie to 80–90% Twojego czasu. Bez tego Twoje szanse na otwarcie banku są minimalne.

„Czy trudno jest mieć ładny trawnik? To wcale nie jest łatwe. Po prostu starannie koś trawę codziennie przez 200 lat .

A potem odniesiesz sukces.

Jeśli chcesz być na bieżąco, będę nadal dzielić się informacjami na temat naszej podróży.