Podtrzymuję zobowiązanie z kampanii wyborczej: ustąpię z urzędu, jeśli w pierwszym roku prezydentury nie zaakceptować złożę dwóch zasadniczych w tym momencie projektów - dotyczących obniżenia wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej od podatku - powiedział PAP prezydent elekt Andrzej Duda.

- W czasie czołowej debaty telewizyjnej w rywalizacji wyborczej zobowiązałem się, że jeżeli w pierwszym r. mojej prezydentury (... ) tych dwóch zasadniczych na rzecz mnie, obiecanych projektów nie przygotuję i nie złożę, to ustąpię z urzędu. Absolutnie podtrzymuję, bo wówczas są rzeczywiście dla mi dwie kwestie całkowicie priorytetowe: kwestia obniżenia wieku emerytalnego i kwestia kwoty pustej od podatku, czyli de facto doprowadzenia do sytuacji, w której najmniej zarabiający, otrzymujący najniższe świadczenia, odrzucić będą płacili podatku po ogóle - powiedział Dudarz.

"Poziom śmiertelny"

Szydło mówi o swoich planach, banki tracą miliardy zł

Ocenił, że dzisiaj suma wolna od podatku wydaje się "cały czas jeszcze na śmiesznym poziomie", który wydaje się być "niewspółmierny choćby do najmniejsza wartość egzystencji".

- Powinno się ją zdecydowanie podnieść, dysponuję nadzieję, że później kobieta będzie nadal w następnych latach stopniowo podnoszona. Moja osoba zapowiedziałem, że powinna stać się w jak najszybszym tempie podniesiona na poziom co najmniej 12 tys. zł, co spowoduje, że choćby ci, jacy otrzymują dzisiaj najniższe emerytury czy renty, w istocie odrzucić będą płacili podatku. I konkretne pieniądze - kwoty przy najniższej emeryturze rzędu prawie 80 zł miesięcznie - zostaną w pierwotnego portfelach - dodał Dudziarz.

Jak mówił, odrzucić chce dzisiaj określać precyzyjnego terminu, w którym owe projekty ustaw zostaną skomplikowane w Sejmie. - Zechciałbym, żeby to było bezzwłocznie - zapewnił. - Odrzucić chciałbym szafować datami, jednak nie ukrywam, że chciałbym, abyśmy w sierpniu potrafili przynajmniej część z tych propozycji przedstawić.

Dopytywany, czy w projekcie ustawy dot. obniżenia wieku emerytalnego znajdzie się zapis na temat 40-letnim okresie składkowym, Duda odparł, że trwa dyskusja na ten temat. a mianowicie Są różne koncepcje. Po Niemczech był obniżony wiek emerytalny i tam przyjęto 45 lat okresu składkowego. Te rozmowy trwają, ale sądzę, że będzie wypracowane rozwiązanie, nad którym stanie się mógł się pochylić parlament - dodał prezydent elekt.