Korekta rozkładu jazdy pociągów weszła w życie. Od momentu niedzieli pasażerowie mogą po raz kolejny korzystać z pociągów, które nie kursowały w okresie wakacji, na przykład na trasie Kraków - Szczecin oraz Łódź - Szczecin. W związku z pracami remontowymi doszło jednak do odwiedzenia skrócenia części kursów, zaś także wprowadzenia zastępczej łączności autobusowej.

Pociągi wedle tego rozkładu jazdy są jeździć do 20 października. Kolejną zmianę zaplanowano dzięki 21 października br.

Zmiany w rozkładzie

Po korekcie pasażerowie mogą ponownie skorzystać z pociągów IC Barbakan i IC Włókniarz, które były zawieszone podczas wakacji, ze względu dzięki prace modernizacyjne na kreski kolejowej. Pociąg IC Barbakan kursuje na trasie Kraków - Szczecin/Świnoujście, an IC Włókniarz kursuje na trasie Łódź - Szczecin.

PKP Intercity wprowadziło równoczesne zatrzymania pociągów w mniejszych miejscowościach. Od 2 września skład IC Hutnik, kursujący w trasie Gdynia - Katowice, IC Sukiennice relacji Gdynia - Kraków oraz IC Witkacy relacji Gdynia a mianowicie Zakopane zabiera pasażerów spośród dodatkowego postoju w Smętowie. W Jastrowiu będzie stopować się skład TLK Kochanowski relacji Lublin - Kołobrzeg.

Pendolino nareszcie z wi-fi. Pierwsze pociągi na torach w naszym roku

Pociąg IC Wyspiański relacji Wrocław - Przemyśl - Wrocław od dwóch września do 17 października jeździ z pominięciem filtrów Kraków Główny i Kraków Płaszów. Przewoźnik poinformował, że pasażerowie podróżujący do filtrów Kraków Główny mogą przesiąść się na stacji Miechów do skomunikowanego pociągu TLK Kinga.

W związku z modernizacją linii kolejowej dzięki odcinku Warszawa - Białystok zawieszone pozostaje kursowanie w tej trasie dwóch par pociągów: IC Dąbrowska jak i również IC Jagiellończyk.

Kolejowy przewoźnik wprowadził ponadto kilka innych zmian kursowania pociągów, polegających między innymi na skierowaniu ich innymi trasami, skróceniu kursów czy wprowadzeniu zastępczej komunikacji autobusowej.

Informatorzy na dworcach

"Z informacji przekazanych przez przewoźników wynika, że do trzech września 2018 roku w największych dworcach w Naszym kraju: Warszawie Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Zakopanem, Krakowie Głównym, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie do dyspozycji podróżnych będą informatorzy mobilni" - poinformował Urząd Transportu Kolejowego.

Dodatkowo, jak wskazano, w nawiązaniu z korektą rozkładu jazdy inspektorzy UTK prowadzą kontrole po całej Polsce. W ich trakcie sprawdzają wywiązanie się z obowiązku publikacji a także dostępności i czytelności przyszłego rozkładu.

Jak powstaje ze statystyk Urzędu Przewozu Kolejowego, w okresie od momentu stycznia do czerwca 2018 roku z PKP Intercity skorzystało 14, 26 procent wszystkich pasażerów. Najwięcej, ponieważ 26, 52 procent udziału w rynku miały Przewozy Regionalne, a 19, 73 procent - Koleje Mazowieckie. W tym czasie trzynaście, 79 procent pasażerów skorzystało zaś z usług PKP SKM.

Leo Express zawiesi połączenia

Tymczasem jak poinformowała "Gazeta Wyborcza" czeski Leo Express, którego lokomotywy od 20 lipca kursują pomiędzy Krakowem a Pragą, zdecydował się zawiesić złączenia. Kursy pociągów zostaną wstrzymane 8 października. Powód?

"Przede wszystkim remonty dzięki polskich torach, które wydłużą czas przejazdu naszych pociągów o kolejne 15 chwil. Zmniejszenie prędkości naszych pociągów sprawi, że nie będę już na trasie konkurencyjni wobec autobusu. Podróż odrzucić będzie opłacalna czasowo na rzecz pasażera ani finansowo na rzecz naszej firmy" – wyjaśnił w rozmowie z "GW" Peter Jancovic z Leo Express.

Połączenia posiadają być zawieszone do ukończenia listopada.