W pierwszym miesiącu, od gdy istnieje możliwość złożenia morału o wydanie e-dowodu, zrobiło to ponad 323 setki osób - poinformował resort cyfryzacji. Jak dodano, do gmin trafiło już przeszło 180 tysięcy dokumentów gotowych do odbioru, a niemal 40 tysięcy osób posiada już nowy dokument.

Resort wyjaśnił, że ponad 302 tysiące wniosków na temat wydanie dowodu z warstwą elektroniczną (chipem) złożono przy urzędach, a ponad 21 tys. przez internet.

"39 840 Polaków odebrało już swój e-dowód, po tym 31 980 dojrzałych. 17 400, czyli ponad 75 proc. z wymienionych, odbierając nowy dokument aktywowało warstwę elektroniczną" - dodano.

Najwięcej w Warszawie

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, iż do tej pory multum e-dowodów wydano do tejże pory w Warszawie - 2090 dokumentów. Na następnych miejscach są: Kraków - 740 dowodów, Wrocław – 630, Gdańsk - 530, Poznań - 490.

Problem z e-dowodami. "Nie wszystkie certyfikaty wgrały się tak jak powinny"

Ministerstwo przypomina, że jeżeli w najbliższym czasie wybieramy się do odwiedzenia urzędu po odbiór nieznanego dowodu, należy pomyśleć przedtem o numerach PIN do odwiedzenia e-dowodu. "Przy odbiorze dokumentu urzędnik poprosi Cię o ustalenie takich kodów. Jeżeli wymyślisz je wcześniej a mianowicie wizyta będzie krótsza" - dodano.

Szef resortu cyfryzacji wyjaśnił, że kody PIN są potrzebne do tego, by za niewielką poradą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. Czterocyfrowy WYPROWADZENIE pozwoli na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy - do podpisu pisma.

"Pierwsze ustalanie obu kodów PIN odbywa się przy urzędzie podczas odbioru dowodu. Jednak nie musisz owego wtedy robić. Możesz wówczas ustalić później - w dowolnym urzędzie gminy. Warunek - musisz to uczynić osobiście" - podkreśliło ministerstwo.

Dokument z chipem

Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym wydaje się taka, że e-dowód wówczas także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje zostały bez zmian.

Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia także zalogowanie się do m. in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych dzięki lotniskach.

Resort cyfryzacji zapewnia, że nowy dokument jest bezpieczny. "Wykorzystane przy e-dowodzie zabezpieczenia m. in. uniemożliwiają dostęp - z brakiem wiedzy i zgody posiadacza dokumentu – do zapisanych na nim danych" a mianowicie zapewnił resort.