• Brytyjczycy w święta dogłębnie sięgają do kieszeni. Lecz Rumunów nie przebili
  • Kulisy pracy Świętego Mikołaja. "Rozdawałem prezenty w garażu"
  • Ogarnął cię szał świątecznych zakupów? Oto osiem rad, jak przeżyć bożonarodzeniowe szaleństwo
  • Brytyjczycy rzucili się na sklepy. W listopadzie wydali najwięcej od dekady
  • Za wigilijną kolację zapłacimy mniej niźli rok temu. Sprawdź ceny świątecznych produktów

W Polsce co 24 sekundy zastrzegana jest karta płatnicza - wynika z danych ZBP. Najwięcej zastrzeżeń dokonywanych jest w wakacje a także w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Z danych Związku Banków Polskich wynika, że w własnym kraju w ciągu roku zastrzeganych jest ok. 1-wszą, 3 mln kart płatniczych. Oznacza to, że średnio podczas miesiąca dokonywanych wydaje się być 108, 5 tys. obiekcji, co daje ok. 3600 zastrzeżeń dziennie, czyli 150 zastrzeżeń w ciągu godziny. To następnie oznacza, że co każde 24 sekundy zastrzegana jest jedna karta płatnicza.

Mikołajki i Boże Narodzenie. Jak kupić trafiony prezent?

Newralgiczne okresy

Najczęściej - wedle danych zebranych przez bankowców - karty płatnicze zastrzegane są w miesiącach letnich w okresie Bożego Narodzin oraz Wielkiej Nocy.

- Stosunek liczby kart skradzionych do zagubionych sięga około 0, 16. Określa to, że na wszelką skradzioną kartę przypada prawie 6 kart zagubionych - 16 proc. kart to karty skradzione, 84 proc. to karty zagubione - wskazuje dyrektor w ZBP Przemysław Barbrich.

- W pierwszym półroczu br. liczba oszustw z wykorzystaniem kart płatniczych wyniosła 36, 5 tys., podczas gdy liczba transakcji kartami płatniczymi dokonana w tym momencie wyniosła jednej, 225 mld. Udział oszukańczych transakcji kartami płatniczymi przy ogólnej liczbie transakcji wyniósł więc 0, 003 proc. - dodał.

Miliony z oszustw

Z informacji ZBP wynika, że po ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wartość oszustw z wykorzystaniem kart płatniczych wyniosła ok. 13, dziewięć mln zł, an wszechstronna wartość transakcji kartami płatniczymi sięgnęła 221 mld zł. Oznacza to, że wkład oszukańczych transakcji kartami płatniczymi w ogólnej wartości umowy wyniósł 0, 0063 proc.

Pocieszające może być, że w ujęciu rocznym zmniejszyła się średnia kwota z tytułu przestępstw kartowych. W pierwszym półroczu 2014 r. wyniosła ona 380 zł gdy w analogicznym okresie 2013 r. stało się to 435 zł.

Niemcy zaskoczeni: czy stać ich na zakupy u nas? "Przyciąga duża jakość i doskonała reklama"

Barbrich wskazał, że przedświątecznej gorączki nietrudno o stratę karty płatniczej, a w takiej sytuacji najważniejsze jest jak najszybsze jej zastrzeżenie. Aby to ułatwić, ZBP uruchomił System Zastrzegania Kart, który pozwala na szybsze i bardziej efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych.

O wszelkiej porze z każdego miejsca

Dzwoniąc pod nr (+48) 828 828 można z każdego miejsca na globie, o każdej porze, również z telefonów stacjonarnych jak na przykład i komórkowych zastrzec utraconą kartę. Wystarczy, że właściciel utraconej karty poda nazwę swojego banku, a program automatycznie przekieruje rozmowę do właściwej infolinii.

(+48) 828 828

pod naszym numerem zastrzeżesz kartę

- Tego typu system zastrzegania kart jest jedynym takowym rozwiązaniem nie tylko po Europie, ale również na świecie - podkreślił ekspert ZBP.

Wskazał, iż obecnie do Systemu przystąpiły banki, które posiadają ogółem ponad 70 proc. branży kart płatniczych w Polsce. - Kolejne instytucje deklarują, że wkrótce przystąpią służące do Systemu - zaznaczył.