• 300 plus po nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego nieustającego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Zostanie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, sześć miliarda. "Wzmocnią znacząco stosowane przez nas siły zbrojne"
  • Podatki, taryfy, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale wraz z warunkami

Boom demograficzny na Białorusi. W ciągu ostatnich kilku lat obok naszych wschodnich sąsiadów podwoiła się liczba rodzin, które mają troje i więcej dzieci. Wszystko dzięki polityce prorodzinnej państwa. Czy podobną drogą powinna podążyć Polska?

- Przynajmniej połowa Białorusinów, która popiera Łukaszenkę robi, to przez politykę socjalną - wskazuje Dżmitry Hurniewicz, dziennikarz Polskiego Radia i Telewizji Biełsat.

A dodatków przysługujących obywatelom jest rzeczywiście sporo.

Na Białorusi po urodzeniu pierwszego dziecka rodzice przyjmują jednorazowy dodatek w wysokości 3, 3 tys. zł. Po urodzeniu kolejnego dziecka suplement ten jednak rośnie trzykrotnie.

Karczewski na temat 500 zł na maluch: bogaci, którzy sięgną na te pieniądze skompromitują się

Pokusa jest zatem spora, ale to nie całość.

W zależności od skali rodziny i wieku dziecka także później przysługują rodzicom różnej wielkości comiesięczne dodatki finansowe do czasu skończenia 18 lat przez milusiński.

Co więcej, dzięki Białorusi od tego roku kalendarzowego rodzinom, w których urodzi się trzecie i następujące dziecko przysługuje dodatkowo 10 tys. dol. Ale nakłady te będzie można wykorzystać po osiągnięciu pełnoletności poprzez dziecko.

Nowe przepisy

Należy pamiętać, że demografia jest jednym z najważniejszych problemów Polski. Liczba urodzonych w naszym kraju dzieci spada od lat.

Obecnie dzietność, czyli cyfra urodzonych dzieci przypadających dzięki jedną kobietę w stulecia rozrodczym wynosi 1, 29 i trudno znaleźć państwo, gdzie ów firma na jeszcze niższym poziomie. Przyjmuje się, że współczynnik dzietności pozwalający zapewnić zastępowalność pokoleń winien wynosić 2, 10-2, piętnasty.

W Naszym kraju będzie 500 zł dzięki dziecko, a jaką pomoc otrzymują rodzice w pozostałych krajach?

Czy skutecznym wyjściem będzie podążenie drogą Białorusi? Niewątpliwie będzie, to wielkie wyzwanie do udźwignięcia dla budżetu. Dlatego pierwszym aspektem wskazywanym przez Prawo jak i również Sprawiedliwość, który ma ulepszyć polskie wskaźniki ma stanowić program "Rodzina 500+".

Rządowy projekt programu "Rodzina 500+" zakłada, że rodzice wyjąwszy względu na dochody otrzymają po 500 zł co miesiąc na drugie i następne dziecko, a rodziny o dochodach nie wyższych niż 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1-wszą. 200 zł w rodzinach z dzieckiem z niepełnosprawnością) także na pierwsze dziecko.

Świadczenie wychowawcze zostanie przysługiwało do ukończenia 18. roku życia dziecka. Program ma ruszyć w kwietniu przyszłego roku i w mniemaniu rządu dzięki niemu przy latach 2017-2026 urodzi się 278 tys. dzieci. Przez dekadę program pochłonie dwieście mld złotych.