• Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały nową trasą
  • Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej
  • Zmiany po egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3
  • Surowe sankcje za cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę

Co najmniej 10 minut zaoszczędzą kierowcy jadący z Miasta lublin do Radomia. Do wykorzystywania oddano blisko 12-kilometrowy łącznik od węzła Kurów Zmierzch na S17 do mostu na Wiśle w Puławach.

Tym samym połączono funkcjonującą od lipca 2009 roku pierwszą część obwodnicy Puław z oddaną do odwiedzenia użytku w 2013 roku drogą ekspresową S17.

W oddaniu drogi do ruchu wzięli udział: premier Mateusz Morawiecki, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz ogólny dyrektor dróg krajowych jak i również autostrad Jacek Gryga. Szef polskiego rządu zapowiedział, hdy "region Polski Wschodniej będzie jednym spośród kluczowych regionów, w którym miejscu będą lokowane inwestycje infrastrukturalne".

Kilkanaście kilometrów dróg

Autostrada za miliard. Zrealizowany zostanie nowa trasa o długości 70 kilometrów

W ramach budowy dojazdu od węzła Kurów Zachód do mostu w Puławach zbudowano od czasu podstaw odcinek nowej dwujezdniowej trasy o długości około 10, 5 km oraz dobudowano drugą jezdnię do istniejącej (na odcinku blisko 1, 4 kilometra) razem z wiaduktem nad linią kolejową.

Powstały na przykład węzły Puławy Azoty, Puławy Wschód i Końskowola, cztery wiadukty drogowe, trzy mosty po ciągu drogi ekspresowej, przejścia dla zwierząt oraz miły dojazdowe dla obsługi ruchu lokalnego.

Wykonawcą stało się konsorcjum firm: Energopol Szczecin oraz Przedsiębiorstwo Robót Na drodze Zwoleń.

Unijne wsparcie

Jak poinformowała Generalna Zarząd Dróg Krajowych i Autostrad, prace budowlane kosztowały mniej więcej 233 mln zł, natomiast wartość całego projektu wyniosła około 309 mln złotych (roboty budowlane plus opracowanie dokumentacji, odszkodowania za posiadłości, prace archeologiczne, nadzór ponad budową).

Realizacja inwestycji była współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Otoczenie 2014-2020. Wartość projektu to około 2, 2 mld zł, w tym udział unijny wynosi prawie 1, 2 mld zł. Projekt S17 obejmuje budowę 70, 49 km dróg ekspresowych.