• 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Stopa bezrobocia wyniosła po listopadzie 9, 7 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Strategii Społecznej. Jest to wzrost o 0, 1 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego miesiąca, jednak w porównaniu z tym danym okresem w roku ubiegłym jego poziom jest mniejszy o 1, 7 miejsca (wówczas wynosił on jedenaście, 4 proc. ).

To już kolejny miech, w którym bezrobocie utrzymuje się na jednocyfrowym poziomie.

- Działania na kwestia poprawy na rynku pracy muszą być prowadzone wielotorowo. Wzrost bezrobocia w listopadzie wówczas stała tendencja obserwowana od czasu lat w okresie jesienno-zimowym. Liczymy jednak na wówczas, że jednocyfrowa stopa bezrobocia utrzyma się w kolejnych miesiącach – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W Polsce za mało robotów. Istniejemy w ogonie Europy

Gdzie wzrost?

Według danych resortu, w urzędach pracy na koniec listopada br. zarejestrowanych było 1 532, siedmiu tys. osób tys. jednostek – wynika z szacunków resortu.

Wzrost stopy bezrobocia w listopadzie br. odnotowano w województwach dwunastu województwach. W 4 województwach: dolnośląskim, mazowieckim, śląskim jak i również wielkopolskim wskaźnik bezrobocia nie uległ zmianie. Najniższe bezrobocie jest w Wielkopolsce (6, 1 proc. ), na Śląsku (8, 1 proc. ) oraz w Małopolsce (8, 3 proc. ).

W listopadzie br. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 87, 4 tys. ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej.

Przyczyny wzrostu

Z danych urzędów pracy wynika, że wzrost cyfry bezrobotnych w miesiącu listopadzie br. wynikał w podstawowej mierze z rejestracji osób: powracających do bezrobocia na zakończeniu umów we właściwym czasie zdefiniowany, po zakończeniu prac sporadycznych (w budownictwie, leśnictwie) natomiast także po zakończeniu aktywnych form. Jest to stała tendencja obserwowana rok do roku w okresie jesieni i zimy.

W grudniu należy się liczyć z dalszym wzrostem liczby bezrobotnych, jednak z uwagi na fakt, że dynamika wzrostu nie powinna okazać się dużo silniejsza od zaobserwowanej w listopadzie, stopa bezrobocia pod koniec roku nie musi przekroczyć 9, 9 proc. Pozwala to z optymizmem patrzeć na sytuację sektorze pracy w 2016 roku kalendarzowego.