• Podatki, opłaty, akcyza. Rząd posiada plan na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około dwadzieścia miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u nadal w tym roku. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Polska gospodarka na hamulcu. GUS zatwierdził swoje wcześniejsze szacunki, że Produkt Krajowy Brutto po III kwartale 2016 r. wzrósł o 2, 5 proc. rdr w zestawieniu ze wzrostem o trzy, 1 proc. rdr w II kwartale. To najgorszy wynik od trzech lat.

W ujęciu kwartalnym, PKB w trzecim kwartale wzrósł o 0, 2 proc., po wzroście o 0, 8 proc. kdk w drugim kwartale. Przedtem GUS podał w szacunkach tzw. flash, że przy trzecim kwartale liczonym rok kalendarzowy do roku PKB wzrósł o 2, 5 proc., a kwartał do kwartału o 0, 2 proc.

Źródło: GUS Produkt Krajowy Brutto dynamika realna

Wzrost PKB

"W stosunku do opublikowanego w dniu 15 listopada 2016 r. szybkiego szacunku produktu krajowego brutto gwoli III kwartału 2016 r., prezentowany obecnie szacunek odrzucić zmienił się" - napisano w środowym komunikacie Kluczowego Urzędu Statystycznego.

Minister przyznaje: 500 oraz kosztuje więcej niż planowaliśmy

Dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS Maria Jeznach poinformowała, że po trzech kwartałach 2016 r. wzrost PKB wynosi 2, 9 proc.

Urząd podał także, że w trzecim kwartale tego roku PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0, 2 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału jak i również był wyższy niż przed rokiem o 2, dwa proc.

Ponadto, GUS skorygował wzrost PKB po czwartym kwartale 2015 roku do 4, 6 proc. z 4, 3 proc. oraz utrzymał szacunek przyrostu w pierwszym kw. br. na poziomie 3, 0 proc. i w kolejnym kw. 2016 roku w poziomie 3, 1 proc.

- Ryzyko adiustacji będzie już dużo mniejsze. To, co się w tym momencie wydarzyło, to było uspójnienie danych kwartalnych do danych empirycznych rocznych, które były wydawane 19 października - rzekła Maria Jeznach.

Zalążek: GUS PKB wyrównany jak i również niewyrównany sezonowo

Spadek inwestycji

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w trzecim kwartale br. spadły o 7, 7 proc. rdr.

W trzecim kwartale 2016 r. popyt krajowy wzrósł rdr o 2, 9 proc., czyli był wyższy odnotowanego w drugim kwartale br., kiedy wyniósł 2, dwa proc. "Wpłynął na wówczas wysoki wzrost spożycia ogółem, który wyniósł 4, jednej proc. (wobec 3, cztery proc. w II trymestrze br. ) oraz, niższy niż w II trymestrze, spadek akumulacji brutto na temat 1, 7 proc. (spadek o 2, 8 proc. w II kwartale br. )" - podał GUS.

Jak dodano, spożycie w sektorze domach rosło w tempie 3, 9 proc. w skali roku kalendarzowego i było wyższe niźli w drugim kwartale 2016 r. (3, 3 proc. ).

Morawiecki o 30 tys. ilości wolnej od podatków dla posłów: wykonują bardzo ciężką pracę

"W efekcie oddziaływanie popytu krajowego na bieg wzrostu gospodarczego wyniósł +2, 8 pkt. proc. (wobec 2, 1 pkt. proc. w II kwartale 2016 r. ). Złożył się na to pozytywny oddziaływanie spożycia ogółem, który wyniósł +3, 1 pkt. proc. (wobec +2, 6 pkt. proc. w II kwartale 2016 r. ), spośród tego wpływ spożycia w sektorze gospodarstw domowych +2, 3 pkt. proc. oraz spożycia publicznego +0, 12 pkt. proc. (odpowiednio w II kwartale: +1, 9 pkt. proc. i +0, 7 pkt. proc. )" - napisano.

GUS zaznaczył, że w trzecim kwartale pogłębił się ujemny wpływ popytu inwestycyjnego (-1, 4 pkt. proc. ) wobec notowanego w kolejnym kwartale br. (-0, dziewięć pkt. proc. ) jakie możliwości, mimo pozytywnego wpływu przyrostu rzeczowych środków obrotowych (+1, 1 pkt. proc. ), przełożyło się na negatywny wpływ akumulacji brutto dzięki tempo wzrostu gospodarczego, który to wyniósł -0, 3 pkt. proc. (wobec -0, pięć pkt. proc. w innym kwartale 2016 r. ).

"W III kwartale zanotowano negatywny wpływ eksportu netto na tempo przyrostu gospodarczego, który wyniósł -0, 3 pkt. proc. względem +1, 0 pkt. proc. w II kwartale 2016 r. " - podano.