• Ustawa o cenach prądu do odwiedzenia poprawy. Zielone światło od momentu Senatu
  • Premier: intencją rządu jest, by ceny prądu nie wzrosły
  • Przegląd prasy: Rząd źle policzył koszta ustawy prądowej
  • Ustawa prądowa pod lupą Brukseli. Minister nie wyklucza zmian
  • Jak w praktyce zatrzymać podwyżki cen prądu? Minister powołał specjalny zespół

Unijny komisarz do spraw kolorytutonu i energii Miguel Arias Canete zwrócił się do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego o dodatkowe wyjaśnia co do ustawy o prądzie - powiedziała Anna-Kaisa Itkonen, rzeczniczka Komisji. Tchórzewski i Canete rozmawiali w poniedziałek w Brukseli.

Ustawa, jaka weszła w życie 1-wszą stycznia, przewiduje program działań, które pozwolą ustabilizować koszty energii elektrycznej w 2019 roku i pozostawić je w stopniu z 2018 roku. Ministerstwo Energii bezustannie nie wydało jednak rozporządzenia, które miałoby szczegółowo dowieść, jak realizować zapisy ustawy.

W połowie owego miesiąca minister Tchórzewski poinformował, że treść aktu wykonawczego jest uzgadniania z Komisją Europejską.

Ustawa o prądzie

Ustawie dotyczącej opłat prądu było poświęcone zebranie, które odbyło się po poniedziałek. Rzeczniczka KE poinformowała, że "komisarz spotkał się z ministrem Tchórzewskim na wniosek ministra".

- Omówili nowo uchwalone lokalne prawo dotyczące energii elektrycznej. Komisarz zwrócił się do odwiedzenia strony polskiej o jakim sposobem najszybsze przekazanie dalszych informacji na temat znowelizowanej ustawy, aby ułatwić Komisji bieżącą ocenę skutków nowego uprawnienia. Komisarz i minister zdecydowali się pozostać w kontakcie w tej sprawie - rzekła. Nie sprecyzowała, o które wyjaśnienia chodzi.

Premier: intencją rządu jest, by ceny prądu nie wzrosły

O spotkaniu Tchórzewskiego z Canete poinformowało także Ministerstwo Energii.

"Tematem spotkania (... ) były ceny energii elektrycznej. Minister energii przedstawił komisarzowi mechanizm stabilizacji detalicznych cen ciepła elektrycznej. Rozmowy nt. polskiego mechanizmu stabilizacji detalicznych cen energii elektrycznej w Polsce prowadzone są na poziomie politycznym i eksperckim już od początku roku. Celem zbioru spotkań było wypracowanie wspólnego stanowiska polskiego Ministerstwa Siły i Komisji Europejskiej, które pozwoli na ustabilizowanie opłat energii elektrycznej przy jednoczesnym poszanowaniu prawa europejskiego przy zakresie wspólnego rynku siły elektrycznej" - podał resort w komunikacie.

Jak przekazało ministerstwo, Tchórzewski przedstawił motywy wprowadzenia mechanizmu, a KE podziękowała za dotychczasową współpracę i zapewniła o swoim wsparciu dla Polski w celu osiągnięcia zadania, które będzie satysfakcjonujące gwoli obu stron.