PKB w zeszłym roku wzrosło o dwa, 7 proc., wobec 3, 9 proc. w 2015 r. - uważają ekonomiści, z którymi rozmawiała Nasze państwo Agencja Prasowa. Główny Urząd Statystyczny zweryfikuje te przewidywania we wtorek, kiedy poda swoje szacunki dotyczące progresu polskiej gospodarki w 2016 r.

Ekonomista spośród ING Banku Śląskiego Jakub Rybacki powiedział, że spodziewa się, iż cały zeszły rok zamknie się wzrostem gospodarczym w wysokości 2, 7-2, 8 proc. rdr, "z ryzykiem dla bardziej dodatniego odczytu".

Według faceta dane będą odzwierciedleniem wysokiego wkładu konsumpcji prywatnej w PKB i załamania inwestycji. Ekonomista jest zdania, hdy wzrost w ostatnim trymestrze zeszłego roku wyniósł tak wiele samo co w 3, czyli 2, 5 proc. rdr.

Wskaźnik PKB

Wskaźniki powinny poprawić się w bieżącym roku.

- W pierwszej połówce ciągle będziemy mieć dosyć duży udział konsumpcji osobistej w PKB, ale przy drugiej ruszą inwestycje jak i również struktura wzrostu gospodarczego musi się bardziej zrównoważyć. Po tym roku może on wynieść ok. 3 proc. - ocenił.

"Proszę: wróćcie do nas". Morawiecki w brytyjskiej telewizji apeluje do rodaków

Także ekonomista z mBanku Piotr Bartkiewicz uważa, że przy zeszłym roku polska system gospodarczy rozwijała się w toku 2, 7 proc., zaś w ostatnim kwartale w tempie 2, 2-2, 3 proc., co związane wydaje się z niższymi niż się wcześniej spodziewano inwestycjami po maszyny i urządzenia. Swoim prognoza na 2017 r. rok mówi o wzroście 3, 4 proc. rdr.

- Spodziewamy się odbicia w inwestycjach, to główny czynnik, przechodzimy z minusa na plus - wyjaśnił ekonomista.

Również główny ekonomista z agencji bankowej Citi Handlowy Piotr Kalisz spodziewa się wzrostu PKB w zeszłym roku rzędu 2, 7 proc., przy danych za IV kw. 2016 r. w poziomie niewiele przekraczającej 2 proc. W jego opinii w 2017 r. gospodarka powinna rozwijać się w tempie 3, 1 proc., co będzie związane m. in. ze przyrostem konsumpcji oraz wyhamowaniem spadków inwestycji, więcej jeszcze ich swobodnym wzrostem.

- Główny szacunek PKB za 2016 r. pokaże naszym zdaniem wzrost o 2, siedmiu proc. w całym roku kalendarzowego, co oznacza wzrost po przedziale 2-2, 4 proc. w ostatnim kwartale. Aczkolwiek 2016 r. to już historia i teraz udziałowcy koncentrują się na perspektywach wzrostu na 2017 r. W tym kontekście wszystkie sygnały z gospodarki były optymistyczne – wskaźniki koniunktury wg GUS mocno wzrosły w styczniu - ocenili w komentarzu ekonomiści z BZ WBK.

Prognoza wzrostu gospodarczego

Ministerstwo Zasobów poinformowało, że ze powodu na bliskość odczytu GUS, resort nie planuje podawania własnych prognoz.

"Od roku się kompromituje slajdami". Gorąca dyskusja o wicepremierze i wysokości PKB

W październiku ub. r. GUS skorygował dane statystyczne za 2015 r. jak i również poinformował, że wzrost PKB w 2015 r. roku kalendarzowego był wyższy o 0, 3 proc. niż szacowano wcześniej i wyniósł 3, 9 proc. (wobec trzech, 6 proc. podawanych w kwietniu ub. r. ). Później GUS skorygował także dane kwartalne. Wyliczył, że wzrost PKB w czwartym kwartale 2015 roku wyniósł 4, 6 proc. względem 4, 3 proc. szacowanego wcześniej. Utrzymał jednak taksacja wzrostu w pierwszym kw. 2016 r. w stopniu 3, 0 proc. i w drugim kw. 2016 roku kalendarzowego na poziomie 3, 1-wszą proc.

Zgodnie spośród ostatnimi danymi GUS w III kw. ub. r gospodarka rozwijała się przy tempie 2, 5 proc. rdr.