• Podatki, opłaty, banderola. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Polska system gospodarczy pod lupą amerykańskiej filii. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" przede wszystkim. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym roku kalendarzowego. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Produkt Krajowy Brutto w drugim kwartale 2018 roku wzrósł o 5, 1 procent rok do roku w zależności od ze rozwojem o 5, 2 % rok do roku w pierwszym kwartale - powstaje z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. Rozczarowały inwestycje.

Dzisiejszy komunikat GUS potwierdza wcześniejszy szacunek flash.

Z danych GUS powstaje także, że inwestycje po drugim kwartale wzrosły na temat 4, 5 proc. rok kalendarzowy do roku, konsumpcja prywatna wzrosła o 4, 9 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 4, jedenastu proc. rok do roku kalendarzowego.

Rozczarowały zwłaszcza inwestycje. Na początku sierpnia ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się, że wzrosły one o 9 proc. Pozostające składniki wzrostu stały się bliskie prognoz - przewidywano, że konsumpcja prywatna w innym kwartale wzrosła o czterech, 6 proc., zaś popyt krajowy o 5, 1 proc. rdr.

Minister: jesteśmy na szczycie koniunktury

- Wzrost lokaty okazał się być sporym rozczarowaniem, biorąc pod uwagę duży wzrost nakładów inwestycyjnych samorządów i przedsiębiorstw i wysoki przyrost produkcji budowlanej. Jeżeli odczyt ten odrzucić zostanie poddany rewizji (a jest to mało prawdopodobne), to oznacza to, hdy wzrost inwestycji w II kwartale został praktycznie po 100 proc. wygenerowany przez aktywność samorządów, widoczną też w odbiciu inwestycji wielkich przedsiębiorstw z sektora publicznego - skomentowali dzisiejsze dane analitycy mBanku.

- Komentarz GUS wskazuje w wpływ sposobu księgowania wydatków militarnych, który podwyższył dynamikę inwestycji w I trymestrze i obniżył w II kwartale. Nie mając bardziej szczegółowych danych, możemy spośród dynamik inwestycji w Jak i również półroczu po prostu wydobyć średnią (6 proc. r/r). Nie zmienia to ogólnego obrazu aktywności inwestycyjnej – wyczekiwane przez obserwatorów polskiej gospodarki odbicie w lokatach przedsiębiorstw prywatnych wciąż się nie wydarzyło. Przemawia zbytnio nim wciąż wiele powodów, ale w tej sprawy musimy pozostać agnostyczni – nie uwierzymy w jego zaistnienie dopóty, dopóki się ono nie pojawi w danych. Wyniki badań NBP, dotyczące planów inwestycyjnych i inwestycji rozpoczętych nie wskazują, aby miało się to zmienić w najbliższych miesiącach - dodali.

Także Piotr Piękoś, ekonomista w banku Pekao, podkreślił, hdy inwestycje okazały się sporym ujemnym zaskoczeniem. - W obliczu widocznego przyspieszenia inwestycji w przypadku dużych firm (vide: dane o wynikach pieniężnych przedsiębiorstw za pierwsze półrocze) oraz bardzo wysokiej dynamiki inwestycji samorządów w drugim kwartale br., odczyt tenże sugeruje utrzymującą się zapaść inwestycji w przypadku mniejszych przedsiębiorstw - ocenił ekonomista.