W Polsce brakuje obecnie blisko 2, 1 miliona mieszkań, a w ciągu najbliższych dwunastu lat deficyt tenże powiększy się do dwóch, 7 milionów lokali a mianowicie wynika z raportu przygotowanego przez HRE Think Tank "Ile mieszkań brakuje w Polsce? ".

- Uważamy, że deficyt budynków wynosi 2, 1 mln lokali. Szacujemy, że do roku 2030 z uwagi na

Ile średnich pensji pragnienie na zakup mieszkania? Zaskakujący raport

rosnącą liczbę gospodarstw domowych do tej liczby należy jeszcze dodać blisko 600 tys. mieszkań z uwagi na zmianę liczby gospodarstw pokojowych - powiedział we wtorek Maciej Grabowski z HRE Think Tank.

Więcej gospodarstw domowych

- Pomimo że wszystkie prognozy demograficzne pokazują, że liczba lokatorów Polski będzie się obniżać, to trzeba pamiętać o tym, że liczba gospodarstw domowych stanie się rosła - dodał.

Według szacunków HRE Think Tank liczba domach przy perspektywie najbliższych 12 lat wzrośnie o 1, 2 mln.

Prezes HRE Investments Michał Sapota dodał, że liczba gospodarstw domowych zostanie rosła także dlatego, że powoli w Polsce odchodzi się od modelu rodziny wielopokoleniowej.

- Wydaje się być coraz więcej singli, a jeżeli dwie osoby bytują w konkubinacie, to na wszelki wypadek każda spośród nich ma swoje dom - stwierdził Sapota.

"Niewystarczająca pomoc"

Domu najdroższe od ponad dziesięciolecia

W raporcie napisano, że ciągle dużym problemem pozostaje zapewnienie mieszkań gospodarstwom domowym o średnich jak i również niskich dochodach, których zarobki uniemożliwiają osiągnięcie zdolności kredytowania i zakup własnego mieszkanie.

- Pomoc publiczna w tym zakresie jest niewystarczająca. Zbyt mało buduje się po systemie społecznego budownictwa czynszowego oraz spółdzielczego lokatorskiego przeznaczonego dla takich gospodarstw. Tęskni również mieszkań socjalnych. Deficyt mieszkań w tym segmencie wynosił na koniec ubiegłego roku, co najmniej 150-200 tys. mieszkań - powiedział Michał Cebula z HRE Think Tank.

Rozwiązania problemu

Według Sapoty jednym z możliwych rozwiązań problemu mogłoby stanowić obniżenie wartości wkładu własnego przy zawieraniu umowy kredytu hipotecznego pod warunkiem, hdy rodzina kupowałaby mieszkanie, aby zaspokoić własne potrzeby.

W raporcie wskazano, że rocznie w Polsce konstruuje się 120-180 tys. mieszkań. Są one jednak zazwyczaj zlokalizowane w zaledwie czterech czy pięciu województwach, przy których są największe polskie aglomeracje.

HRE Think Tank to instytucja non-profit, działająca w ramach fundacji powołanej przez trzech założycieli - Michała Cebulę, Michała Sapotę i Macieja Grabowskiego.