Premier Litwy Saulius Skvernelis otrzymał nagrodę Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy. Nagroda przyznawana jest osobom, które własną postawą i dokonaniami wywarły największy wpływ na bieg spraw w Europie Środkowowschodniej.

Skvernelis jest wymieniany jako jeden z najpoważniejszych kandydatów w walce na temat stanowisko prezydenta Litwy po przyszłorocznych wyborach prezydenckich, aczkolwiek decyzji o udziale po wyborach jeszcze nie ogłosił.

W poprzednich czasach tytuł Człowieka Roku trafił m. in. do: papieża Jana Pawła II, b. prezydenta Lecha Wałęsy, b. premiera Donalda Tuska, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego lub premiera Węgier Viktora Orbana.

Szef litewskiego rządu, po otrzymaniu nagrody, wygłosił przemówienie, w którym przypominał wspólną historię Polski i Litwy. Zaznaczył, że był okres, kiedy oba was współpracowały nawzajem kilkaset lat. Przypominał też czasy, gdy Polska i Litwa miały gorsze relacje. "Stosunki pomiędzy sąsiadami muszą być równoprawne, z poszanowaniem dla siebie nawzajem" - mówił. "Ja jako szef rządu, jako człowiek, pragnę jak i również uczynię wszystko, żeby związki między naszymi krajami dawny ciepłe, przyjazne, sąsiedzkie i strategiczne" - oświadczył.

Członek rady programowej Forum internetowym Ekonomicznego w Krynicy Wojciech Wróblewski – który wygłosił laudację na cześć Skvernelisa – ocenił, że tegoroczny laureat reprezentuje kraj, spośród którym łączą Polskę wielowiekowe relacje. "Chodzi oczywiście o Litwę, z jaką przez kilka stuleci tworzyliśmy Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Wolno powiedzieć, że unia polsko-litewska, będąca wielonarodowym organizmem, rządzącym się demokratycznymi i partnerskimi zasadami współistnienia była swojego rodzaju pierwowzorem dla nowoczesnej UE" - mówił.

Saulius Skvernelis Człowiekiem Roku kalendarzowego forum w Krynicy

48-letni premier Litwy Saulius Skvernelis jawi się jako jeden z najpopularniejszych polityków w kraju. W rankingach popularności zajmuje czołowe miejsce - tuż po prezydent Dalii Grybauskaite, wyprzedzając przewodniczącego rządzącej partii LVŻS, posła Ramunasa Karbauskisa.

Saulius Skvernelis wówczas prawnik i policjant. Zna język angielski, rosyjski i polski. Jego hobby wówczas sport i praca w ogrodzie.

PFR Firmą Roku

Nagrodę firmy roku 2017 otrzymał Polski Fundusz Wzrostu. Podczas wygłaszania laudacji minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślił, że choć PFR jest młodą przedsiębiorstwem - powstał bowiem po 2016 r. - wówczas w "naszej gospodarce zakorzeniony jest jak potężny dąb". Szef resortu rozwoju podkreślił, że PFR realizuje SOR m. in. przez wsparcie dla małych i umiarkowanych firm, samorządów, pomaga po ekspansji polskich firm dzięki globalnych rynkach, poprawia możliwości inwestycyjny firm.

[Artykuł zaktualizowany]