To miało stanowić historyczne wydarzenie. Donald Trump wielokrotnie zapewniał, że wydaje się być gotów do rozmowy wraz z przywódcą Korei Północnej. Jednakże odwołał spotkanie zaplanowane na 12 czerwca. Poinformował na temat swojej decyzji w liście do Kim Dzong Una.

W liście jankeski prezydent podkreślił, że "nie mógł doczekać się" spotykania. "Niestety z powodu ogromnego gniewu i otwartej wrogości w Waszym najnowszym oświadczeniu sądzę, że obecnie nie jest właściwe odbycie owego długo planowanego spotkania" a mianowicie czytamy w liście skierowanym do Kim Dzong Una.

Agencje podkreślają, iż Trump nie wyjaśnił, na temat jaki konkretnie komunikat jemu chodzi. Od ubiegłego tygodnia Pjongjang wydaje oświadczenia, po których sprzeciwia się wezwaniom ze strony USA do odwiedzenia "jednostronnej" denuklearyzacji. Reżim szczególnie mocno wzbrania się także przed rozmowami o tak zwanym. libijskim modelu denuklearyzacji Korei Północnej, który przewidywałby pełne pozbycie się broni nuklearnej przed zniesieniem nałożonych dzięki ten kraj sankcji a mianowicie zauważa Yonhap.

Spotkanie USA-Korea Północna

Trump ocenił przy liście, że do zebrania nie dojdzie "ze aspektu na dobro obu stron, ale na szkodę pozostałości świata". Nazwał sytuację "straconą okazją do (osiągnięcia) stałego pokoju i wielkiego dobrobytu i bogactwa". "Ta stracona okazja to naprawdę smutna chwila w historii" - napisał.

Jednocześnie zachęcił północnokoreańskiego przywódcę do kontaktu później, jeśli "zmieni mężczyzna zdanie w kwestii szczytu". "Kiedyś bardzo chciałbym się z Panem zobaczyć" a mianowicie napisał.

"Wspominacie o Waszym arsenale nuklearnym, lecz nasz jest tak bardzo duży i potężny, że modlę się do Boga, byśmy go nigdy nie użyli" - napisał amerykański kierownik państwa.

Trump podziękował też Kimowi za uwolnienie trzech amerykańskich obywateli, do odwiedzenia którego doszło na zarania maja. "To był ładny gest i bardzo fita doceniamy" - napisał.

Tymczasem w czwartek, dwudziestu czterech maja, władze Korei Północnej zamknęły w obecności cudzoziemskich dziennikarzy poligon nuklearny Punggje-ri. Wysadzono w powietrze tunele używane podczas prób nuklearnych - podała agencja AP.

To właśnie w tym poligonie Korea Północna przeprowadziła wszystkie sześć starań nuklearnych.

Fed o odwołaniu szczytu z Koreą Płn.

Odwołanie przez prezydenta USA Donalda Trumpa szczytu z Koreą Płn. wydaje się być zaskakujące i może serio zaniepokoić biznes i akcjonariuszy, ponieważ budzi wątpliwości co do polityki tej administracji a mianowicie skomentował przedstawiciel Fed Raphael Bostic.

W wywiadzie dla sieci CNBC Bostic powiedział, że nagła decyzja spowoduje utratę zaufania interesu do polityki administracji Trumpa.

- Inwestorzy jak i również menedżerowie firm nie wiedzą, dokąd zmierza ta strategia i dokąd nas zaprowadzi - dodał Bostic.

Najnowsza decyzja Trumpa co do szczytu w Singapurze powiększy do poczucie niepewności i obawy o ryzyko geopolityczne oraz jego implikacje gwoli przedsiębiorstw - ostrzegł reprezentant Fed.

W czwartek, po opublikowaniu listu Trumpa, spadły notowania dolara.

Decyzja prezydenta zniechęciła inwestorów "do podejmowania ryzyka na globalnych rynkach finansowych" - ocenił z kolei specjalista firmy Commonwealth Foreign Exchange Omer Esiner.

"Na rynku widać nagłą zmianę nastroju inwestorów, traderzy (walut) są mniej zainteresowani ryzykownymi aktywami, wybierają raczej dobre (inwestycje)" - poinformowała w komunikacie firma maklerska FXTM.