Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła jednogłośną decyzję o pozostawieniu wyjąwszy zmian głównej stopy procentowej funduszy federalnych na poziomie 0, 50-0, 75 proc. W komunikacie po posiedzeniu wskazano na poprawę sentymentu wśród konsumentów i kontrahentów.

"Wskaźniki sentymentu pośród konsumentów i przedsiębiorców w ostatnim czasie uległy poprawie" - napisano w komunikacie Fed, wydanym po sfinalizowaniu dwudniowego posiedzenia.

"Inflacja wzrosła w ostatnich kwartałach, jednak nadal znajduje się poniżej długoterminowego 2-proc. zamysle FOMC" - dodano.

FOMC oczekuje, iż wraz ze stopniowym zmianami w polityce monetarnej, aktywność w gospodarce będzie wzrastać przy umiarkowanym tempie, sytuacja na rynku pracy jeszcze nieco się polepszy, an inflacja wzrośnie do 2 proc. w średnim terminie.

Fed w komunikacie, naprawdę jak to czynił po poprzednich posiedzeniach, stwierdził, że oczekuje, że „warunki po gospodarce będą rozwijały się w kierunku, który uzasadnia tylko stopniowe podwyżki stóp procentowych”.

Fed odrzucić odniósł się w komunikacie do ewentualnego terminu następnej podwyżki.

W komunikacie po posiedzeniu napisano, tak jak w grudniu, że dalszej poprawie uległa sytuacja w branży pracy w USA.

„Informacje otrzymane przez FOMC od ostatniego posiedzenia przy grudniu wskazują, że rynek pracy w dalszym przeciągu ulegał wzmocnieniu, an czynność gospodarcza nadal rozwijała się w umiarkowanym tempie” – napisano w komunikacie Fed.

"Przyrost miejsc roboty był solidny, a stawka bezrobocia pozostała w rejonie ostatniego dołka" - dodano.

W komunikacie powtórzono sformułowanie z dokumentu opublikowanego po grudniowym posiedzeniu, że krótkoterminowe ryzyka dla produkcji amerykańskiej są "z grubsza zbalansowane".

Fed powtórzył także stwierdzanie, użyte po poprzednim komunikacie, że amerykańscy bankierzy centralni wciąż uważnie obserwują inflację oraz postęp sytuacji w światowej gospodarce i na rynkach finansowych.

Zdaniem Fed, wydatki gospodarstw domowych nadal "umiarkowanie wzrastały", jednak inwestycje firm w środki trwałe zostały niewielkie.

Bez zmian pozostawiono zapis z dawnych komunikatów, iż Fed zostanie reinwestował w sumę bilansową środki z zapadających papierów, dopóki normalizacja stopy kapitałów federalnych nie będzie "trwała już jakiś czas".

W reakcji na decyzję i komunikat Fed znamiennie nie zmieniły się oczekiwania względem ścieżki podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w 2017 r. a mianowicie rynek wciąż wycenia dwa ruchy w górę przy tym roku. Wyceniane poprzez kontrakty na stopę Fed prawdopodobieństwo podwyższenia kosztu pieniądza w USA w maju wynosi ok. 49 proc. vs. 53 proc. poprzednio decyzją, a w czerwcu ok. 74 proc.

Z grudniowej projekcji Fed wynika, iż większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Branży (FOMC) spodziewa się trzech podwyżek stóp zarówno po 2017 r., jak i w 2018 r. Kolejne projekcje makro Fed opublikuje po zakończeniu następnego posiedzenia, które odbędzie się w dniach 14-15 marca 2017 r.

Za trzema podwyżkami przy 2017 r. opowiadała się większość członków Fed, którzy publicznie zabrali głos od grudniowego posiedzenia, w tym ci dotychczas uważani za gołębio nastawionych do polityki monetarnej, na czele z prezes FOMC Janet Yellen.

Wybór Donalda Trumpa dzięki prezydenta Stanów Zjednoczonych wzmocnił oczekiwania inflacyjne w gospodarce amerykańskiej. Trump w czasie kampanii wyborczej zapowiadał powiększenie wydatków na infrastrukturę oraz obniżki podatków dla kontrahentów. Wdrożenie tych rozwiązań stanowić będzie dla gospodarki bodziec inflacyjny. Rynek ciągle czeka jednak na konkrety tychże propozycji oraz ich realną realizację.

W relacji ze zbliżaniem się parametrów gospodarki amerykańskiej do zamiarów Fed - pełnego zatrudnienia oraz 2-proc. inflacji a mianowicie niektórzy członkowie Rezerwy Federalnej zaczynają rozważać w swoich prognozach makroekonomicznych spodziewane rezultaty stymulacji fiskalnej w USA, co może oznaczać rozwój normalizacji polityki monetarnej.

W protokole z grudniowego posiedzenia Fed napisano, iż niemal wszyscy członkowie Rezerwy Federalnej wskazali, że funkcjonuje ryzyko rewizji w górę ich prognoz dla ekonomii z uwagi na strony luzowania fiskalnego w Stanach Zjednoczonych.

Amerykańska Rezerwa Federalna w grudniu podjęła jednogłośną decyzję o podniesieniu fundamentalnej stopy procentowej funduszy federalnych do 0, 50-0, 75 proc. z 0, 25-0, 50 proc.

Tagi: FED Rezerwa Federalna finanse Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

Notowanie