Prawdziwy rozwód Londynu wraz z Brukselą coraz bliżej. Tym samym Brexit może uderzyć przy prawie milion Polaków przebywających obecnie na Wyspach. Obecnie teraz warto się przed nim zabezpieczyć. Podpowiadamy, jakim sposobem to zrobić.

Jedną z możliwości jest bez wątpienia uzyskanie brytyjskiego obywatelstwa. Istnieją jednak z nim niemałe problemy. Prawo to przysługuje wyłącznie osobom, które przed złożeniem wniosku spędziły na terenie kraju przynajmniej pięć lat, an ich pobyt miał charakter stały, wówczas jest ewentualne wyjazdy w trakcie całego okresu nie solidny dłużej niż 450 dzionki i 90 dni przy ostatnim roku.

Dodatkowym wymogiem jest konieczność posiadania statusu stałego rezydenta za pośrednictwem minimum 12 miesięcy poprzednio złożeniem wniosku, o który to, za wyłączeniem sprawy szczególnych, takich jak poważny wypadek w miejscu roboty, również można aplikować wówczas po upływie pięciu lat. W praktyce oznacza to, że obywatelami mogą zostać jedynie emigranci z minimalna wartość sześcioletnim stażem, czyli tobie, którzy do Wielkiej Brytanii przybyli do 2010 roku kalendarzowego. Tymczasem jak wynika z raportu Izby Lordów, w samych tylko latach 2011-2015 do Zjednoczonego Królestwa wyemigrowało około 208 tys. naszych rodaków.

Brexit a mianowicie jak się zabezpieczyć

Jeśli nie obywatelstwo, to co? Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, żeby Polacy podjęli działania po zakresie potwierdzenia legalności katalogów pobytu. Można to zrobić poprzez m. in.:

  • ubieganie się na temat wydanie dokumentu poświadczającego solidny pobyt – permanent residence document (prawo stałego pobytu nabywa się co do zasady po pięć latach legalnego zamieszkiwania przy Zjednoczonym Królestwie), co wypływa z warunków ustanowionych po traktatach UE i zasobów przyjętych w celu katalogów stosowania);
  • w przypadku osób, które nie spełniają jeszcze warunków nabycia uprawnienia stałego pobytu, pomocne może być uzyskanie zaświadczenia na temat rejestracji – registration certificate;
  • gromadzenie innych dokumentów poświadczających, od kiedy obywatele polscy legalnie przebywają w Zjednoczonym Królestwie (np. umowy o pracę);
  • w wypadku osób niepracujących i uczniów przydatne może być swoje dowodu ubezpieczenia zdrowotnego (np. w formie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego).

Jeśli chodzi o poświadczenie stabilnego pobytu na Wyspach warto nie popełniać kilku defektów. Angelika Majchrowska z londyńskiej kancelarii Sterling Lawyers dowodzi, że najczęstszym powodem odrzucenia aplikacji jest niedostarczenie prawdziwych dokumentów. Kopie bądź wydruki z internetu nie są honorowane przez Home Office. Dla osób, które na przykład zrezygnowały z otrzymywania papierowych wyciągów z konta, rozwiązaniem jest osobiste udanie się do siedziby banku po oficjalny stempel bądź prośba o przesłanie duplikatu na adres domowy.

Brexit a rezydentura tymczasowa

Jeśli działamy w Gb krócej niż pięć lat, możemy również ubiegać się o rezydenturę tymczasową. Majchrowska mówi, iż:

Osoba, która nie pracuje, nie studiuje, ani nie szuka pracy, ma możliwość ubiegać się o rezydenturę stałą lub tymczasową w przypadku, że jest zależna od czasu członka rodziny, który dysponuje status osoby zakwalifikowanej.

Zależność tę jednak powinno się prawnie wykazać. Trzeba wspominać również o tym, że po takim przypadku obowiązują indywidualne, ścisłe kryteria i odrzucić każda osoba pozostająca dzięki utrzymaniu rodziny będzie je spełniać. Warto skonsultować się z prawnikiem, który stwierdzi, czy w danej sprawy mamy szansę zostać rezydentem.

Co stanie się z przedstawicielami brytyjskiej Polonii, którzy tego nie wykonają? Możliwych scenariuszy jest kilka, a najczarniejszy zakłada tak zwany hard Brexit i ujednolicenie prawa imigracyjnego względem wszystkich krajów. Wówczas zarówno obecni tymczasowi rezydenci, jak i Polacy przybyli do Zjednoczonego Królestwa w okresie późniejszym pozostaną musieli, wzorem mieszkańców królestw spoza Wspólnoty, występować na temat wizy pracownicze.

Majchrowska twierdzi jednak, że tego rodzaju rozwiązanie jest mało prawdopodobne. Bardziej realnym scenariuszem ma być wprowadzenie okresu przejściowego, po którym rezydenci tymczasowi uzyskają prawo do odwiedzenia rezydentury stałej. Ostateczna rozstrzygnięcie zależy jednak od przebiegu negocjacji Wielkiej Brytanii wraz z Unią Europejską, które prawidłowo z wytycznymi Donalda Tuska mogą potrwać do wiosny tego roku.

Tagi: Brexit Wielka Brytania Polska Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie