Podczas niedzielnych demonstracji zorganizowanych w wielu miastach w Brazylii mieszkańcy owego kraju domagali się ustąpienia z urzędu prezydenta Michela Temera.

Negatywne nastroje wobec Temera nasiliły się po tym, jak Sąd Najwyższy Brazylii zlecił w czwartek dochodzenie wobec prezydenta. Zarzuca mu się, że obiecał wpływowemu byłemu parlamentarzyście przebywającemu w więzieniu wysoką łapówkę w zamian za zachowanie milczenia po sprawie jego udziału w aferze korupcyjnej.

Prokurator generalny Brazylii Rodrigo Janot ogłosił w piątek, hdy prezydent Temer i zostały kandydat na prezydenta, senator Aecio Neves podjęli romantyczne działania, aby uniemożliwić użycie dochodzeń co do korupcji dzięki najwyższych szczeblach władzy.

Według Janota, Neves "we współdziałaniu z innymi, wśród nich z prezydentem Temerem", próbował przeszkodzić w ogromnym dochodzeniu dotyczącym afery korupcyjnej wokół brazylijskiego koncernu naftowego Petrobras.

Ludzie wyszli na ulice

Jedna z niedzielnych demonstracji odbyła się przy największym mieście Brazylii, Sao Paulo. Jak pisze przedstawicielstwo Associated Press, była pani nie tylko wyrazem sprzeciwu wobec głowy państwa przy obliczu stawianych mu zarzutów korupcyjnych, lecz również protestem przeciwko proponowanej za pośrednictwem niego reformie systemu emerytalnego.

Protesty odbyły się także m. in. w Rio de Janeiro. Były one jednak mniej różne, niż oczekiwano. Prezydent Temer podkreślił w sobotę, hdy nie zamierza ustąpić spośród urzędu. Zapowiedział, że zwróci się do Trybunału Najwyższego o zawieszenie prowadzonego wobec niego śledztwa ze względu, jak podkreślił, na wątpliwy materiał dowodowy.

Tagi: Brazylia prezydent Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie