40 tys. zł kosztowało w 2018 r. najtańsze mieszkanie w Naszym narodzie. Kupiono je w Świeżej Rudzie w woj. dolnośląskim. Najdroższy apartament zakupiono spośród kolei w Warszawie. Czekający zapłacił za nie 44, 9 tys. zł... za metr kwadratowy. Za gabinet w rezydencji Foksal nabywca wydał łącznie 13 mln zł.

- Dwukrotnie przebity został zeszłoroczny rekord z warszawskiego Metropolitana, natomiast stawka 45 tys. złotych za 1 m kw. również nie miała sobie równych wśród lokali sprzedanych w Polsce w 2018 roku - mówi Barbara Bugaj, starsza analityk ds. rynku nieruchomości w urban. one. - Minimalnie tańsze, po przeliczeniu na m kw. było bowiem 40-metrowe mieszkanie, również w budynku tuż przy Kopernika 5. Takie stawki to niemal sześciokrotność przeciętnej ceny za m kw. mieszkania w Warszawie – dodaje.

Ranking opłat mieszkań w 2018 roku

Kolejne miejsca na podium najdroższych mieszkań w Polsce pochłaniają wieżowiec przy ul. Złotej 44 w Warszawie a także apartament w Gdyni Orłowie. Nabywca ponad 250-metrowego mieszkania w stołecznym drapaczu chmur zapłacił za apartament 6, 5 mln złotych.

- W 2018 roku trzecie miejsce u dołu względem wartości transakcji zawartej w Polsce zajął więcej niż 190-metrowy apartament, położony przy ulicy Przebendowskich w Villi Nova w Gdyni. Metr kwadratowy tego lokalu godny był prawie 31 tys. zł, za całość kupujący zapłacił prawie 5, dziewięć mln - wypływa z wyliczeń urban. one.

Najtańsze lokale, o wskazane jest informuje, znaleźć można m. in. w Nowej Rudzie, po woj. dolnośląskim. - Lokale o powierzchni ok. 30 m kw. kosztowały w tym miejscu 40 tys. - podaje serwis. - Na temat żadnych udogodnieniach nie dzierży tam mowy - apartamentu mieszkalnego te położone są przy budynkach o bardzo niskim standardzie - zaznaczono.

Rekordy przy sprzedaży działek

Serwis podał także rekordowe sprawy przy sprzedaży działek handlowych pod zabudowę biurowo-usługową. W Warszawie za grunt o powierzchni 0, 29 ha był wart ponad 80, 5 mln zł.

- Kolejne rekordy zaliczane są już do gruntów pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Transakcje, które zajęły drugie i 3 miejsce na naszym podium zostały zawarte w Gdańsku. Dotyczą one działek usytuowanych na coraz modniejszej jak i również odradzającej się Wyspie Spichrzów. Obie transakcje zawarto na rzecz działek o powierzchni ponad 2, 9 tys. metrów kw., an ich ceny wyniosły prawie 36 mln zł i 32, pięć mln - podał serwis.

- Najtańsze działki w skali państwie kosztowały kilkanaście groszy za m kw. i dawny to grunty rolne - poinformował serwis. - W miejscowości Końcowizna (powiat białostocki, woj. podlaskie) za przeszło 9 ha gruntu nabywający zapłacił 15 tys. zł (16 gr. za m kw. ), a w powiecie sokołowskim m kw. gruntu rolno-leśnego kosztował tylko 12 groszy - podał urban. one.