Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wysłała do prokuratury zawiadomienie na temat możliwości popełnienia przestępstwa przez "osoby zarządzające" KGHM po latach 2010-2012. Jak komunikuje ministerstwo skarbu, chodzi o nieprawidłowości przy "inwestycjach zagranicznych", a konkretnie przy przejęciu kanadyjskiej spółki Quadra FNX za 9 mld zł.

W komunikacie na ten temat MSP akcentuje, że podejrzenia o "popełnieniu przestępstwa" są zasadne. KGHM, według Agencji, dopuściło się wielu zaniechań, w wyniku których przy latach 2011-2012, przy przejęciu kanadyjskiej spółki Quadra FNX (posiadającej złoża m. in. miedzi w Chile), doszło do podpisania niekorzystnej umowy.

Nie określono jednakże, jakie straty mogła nieść za sobą ta decyzja. Minister Skarbu Dawid Jackiewicz już wcześniej alarmował, że tuż przy przejęciu Quadry mogło dojść do zaniechań i nieprawidłowości.

Foto: Agata Grzybowska / Agencja Gazeta Minister Skarbu twierdzi, że przy KGHM doszło do zaniechań

Chodzi dokładnie o okres od grudnia 2010 roku kalendarzowego do marca 2012. Poprzez cały ten czas prezesem firmy był Herbert Wirth, który przestał pełnić tą funkcję po wyborach parlamentarnych.

Za Quadrę KGHM zapłacił wtedy 9 mld złotych, umowę podpisano w grudniu 2011 roku. Głównym aktywem, które chciało w ten sposób zdobyć KGHM, była kopalnia miedzi i molibdenu Sierra Gorda w Chile. Jak póki co przynosi ona głównie straty.

Kiepskie wyniki kopalni w Chile sprawiły, iż w drugim kwartale 2016 roku KGHM zaliczył spadek zysku netto o 83 proc. (135 mln zł). Był to wynik spory od oczekiwanego przez sektor o ok. 44 proc.

Tagi: KGHM Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie