Kilkanaście osób liczyła grupa przestępcza, przerabiająca kupowaną legalnie na Słowacji broń na palną, sprzedawaną potem w Holandii. CBŚP przejęło ponad 340 szt. broni, m. in. odpowiedniki karabinków AK-47. Kancelaria szacuje, że grupa kupiła łącznie 1, 5 tys. szt. broni.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, grupa, której liderem był zatrzymany we wrześniu 2016 r. Piotr W., inwestowała środki pochodzące z innej przestępczej działalności (m. in. handlu narkotykami i wprowadzania do obrotu fałszywych pieniędzy) w legalne na Słowacji zakupy broni pozbawionej cech użytkowych – sprzedawanej w tamtym miejscu jako sygnałowa i ćwiczebna.

Broń była przewożona do Polski, gdzie w garażach m. in. po Bytomiu i Wodzisławiu Śląskim, przywracano jej funkcjonalność broni palnej. Początkowo właściwość przeróbek była niska, spośród czasem przestępcy zaczęli zatem na własną rękę wytwarzać m. in. lufy i tłumiki. Na swojej aktywności osiągali cztero-, pięciokrotne przekłucie.

Pierwsi – w Niemczech i Danii - wpadli w 2014 r. kurierzy przewożący broń palną do Holandii. Wszczęte po następstwie tego śledztwo – przy szerokiej międzynarodowej kooperacji – doprowadziło do następnych zatrzymań.

Jak poinformowała naczelnik Śląskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej jak i również Korupcji Prokuratury Krajowej Małgorzata Bednarek, w sprawie zarzutami objęto dotąd ponad 20 osób - trzy spośród nich zostały aresztowane.

Polskie służby nie mają informacji, by przemycona do Holandii broń mogła posługiwać np. do ataków terrorystycznych. Przestrzegają też, że posiadanie w Polsce legalnie kupionej na Słowacji broni tego typu w Polsce wydaje się już przestępstwem.

Tagi: uzbrojenie przestępstwo Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie