• Nowa należność dla kierowców. "Najostrzejsze" regulace na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Następne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Polaków za granicą. Wszystko, co musisz wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od czasu Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe używane przez nas życie"
  • "Absolutnie katastrofalne". Gigant ostrzega przed skutkami niedostatku porozumienia

Funt brytyjski jest najtańszy od maja 2010 roku. To rezultat słów burmistrza Londynu Borisa Johnsona, który powiedział, że będzie namawiał rodaków, żeby zagłosowali w referendum zbyt opuszczeniem Unii Europejskiej poprzez Wielką Brytanię.

Za brytyjską walutę trzeban aktualnie zapłacić 1, 41 dolara. To najniższa wartość od momentu maja 2010 roku. Przepastny spadek kursu funta to efekt słów burmistrza Londynu Borisa Johnsona, który zadeklarował, że będzie namawiał Anglików, aby w czerwcowym referendum głosowali za wyjściem Ogromnej Brytanii z Unii Europejskiej.

Polacy stracą zasiłki w Wielkiej Brytanii? Te cztery punkty mają wstrzymać Londyn w Unii

Ogromne spadki

Funt osłabia się wobec wszystkich najistotniejszych walut. Jeszcze na zarania lutego za jednego funta należało zapłacić 1, 32 euro. Obecnie jest to już 1, 28 €. Brytyjska waluta traci w wartości również względem naszego złotego. Przed miesiącem za jednego funta należało uiścić 5, 91 zł, an obecnie 5, 57 zł. Tylko w ostatnich dwudziestu czterech godzinach funt osłabił się wobec złotego o jednej, 35 proc.

Mocniejszy złoty i tańszy funt to zła wiadomość na rzecz Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii, którzy zarobione finanse wydają w rodzinnym państwie, bądź przesyłają je rodzinie. Przez osłabienie się brytyjskiej waluty ich siła nabywcza jest mniejsza.

- Wprawdzie na szczycie UE premierowi Davidowi Cameronowi powiodło się osiągnąć porozumienie, ale nie zaakceptować udało się złagodzić wątpliwości o Brexit - zważa Valentin Marinow, analityk pieniężny banku Credit Agricole. Tej zdaniem niepokój inwestorów podsyca fakt, że za wyjściem z sytuacji Wielkiej Brytanii ze struktur UE opowiadają się czołowi politycy Partii Konserwatywnej. - Ryzyko Brexitu zwiększa trwogi inwestorów - dodał.

Źródło: stooq Notowania pary GBP/USD w minionych 3 miesiącach

Źródło: stooq. pl, Notowania pary GBP/PLN w minionych 3 miesiącach Źródło: stooq Notowania pary GBP/EUR przy ostatnich 3 miesiącach

Prognozy

Również David Page, starszy ekonomista w AXA Investment Managers ocenia, hdy słabość funta jest efektem niepewności co do tego, czy Wielka Brytania pozostaje w UE. - Osłabienie funta może być trwałym elementem w nadchodzących miesiącach - uważa Page.

Oceny analityków potwierdzają również prognozy Goldman Sachs. Analitycy GS na początku 02 wydali prognozę, z której to wynika, że funt osłabi się do poziomu 1-wszą, 15 - 1, 20 dolara za funta o ile Wielka Brytania Wyjdzie wraz z Unii Europejskiej. Ponadto bank HSBC prognozuje, że w przypadku pozostania Brytyjczyków w unijnych strukturach funt odzyska blask i do finiszu roku będzie kosztował jednej, 60 dolara.

Negocjacje

Unia Europejska i Wielka Brytania porozumiały się po sprawie warunków członkostwa państwie w UE. Umowę zawarto po maratonie negocjacji po Brukseli w piątek przy nocy. Kilka godzin następnie premier David Cameron ogłosił, że referendum dot. potencjalnego Brexitu odbędzie się 23 czerwca.

Według najnowszego sondażu, opublikowanego już na ogłoszeniu porozumienia, znacząco wzrosła liczba zwolenników pozostania Ogromnej Brytanii w UE, jacy uzyskali przewagę 15 pkt. proc. 48 proc. ankietowanych zadeklarowało swoje poparcie gwoli pozostania ich kraju przy UE, natomiast 33 proc. chce opuszczenia Unii. 19 proc. było w naszej ankiecie niezdecydowanych.