• System e-Zdrowie ruszy z poślizgiem? Porozumienie z wykonawcą zerwana, a konkurencja żąda 90 mln zł
  • Pakiet onkologiczny mnoży pytania. Będą dodatkowe zlecenia, ale czy także pieniądze?
  • Rewolucja w aptekach. Zniknie zawód technika farmaceutycznego?
  • Ministerstwo kontra e-papierosy. "Należy chronić dzieci i młodzież"
  • Choroby nowotworowe: gospodarka traci miliardy, ale dzięki profilaktykę Polska wydaje niewiele

Ministerstwo zdrowia opracowało projekt dodatkowych prywatnych zabezpieczeń. Ma on zostać przedstawiony pod koniec marca a mianowicie pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta dotarła do odwiedzenia szczegółów propozycji ministerstwa.

Przegląd prasy: NFZ dopłaci nam do medykamentów?

Ministerstwo wylicza, że szpitale po wykonaniu kontraktu z NFZ dysponują jeszcze nawet 30 proc. niewykorzystanych energii. "Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że oznacza to wolne łóżka, aparaturę medyczną jak i również wolnych lekarzy, którzy nie leczą. Nie pozwala dywanom na to ograniczona ilość pacjentów, których leczenie wydaje się opłacane przez fundusz - pisze gazeta. Tę puste miejsce mieliby zapełnić chorzy, wskazane jest opiekę zdrowotną finansowałaby firma ubezpieczeniowa - dodaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Resort zapewnia, że dodatkowa polisa nie spowoduje, że jej posiadaczy będą traktowani inaczej niż pacjenci leczeni z globalnych pieniędzy. Zaznacza, że stanie się kontrolował, by nie dysponowali oni pierwszeństwa przed chorymi, którzy nie wykupili suplementarnej polisy.

Eksperci cytowani przez gazetę zauważają, iż plan ministerstwa to gospodarność dla NFZ kosztem pacjentów. Ich zdaniem dochodzić może do podwójnych opłat - chorzy będą płacić co więcej za usługi, które a mianowicie przynajmniej teoretycznie - mogą mieć zapewnione w ramach ogólnej służby zdrowia.

NIK: NFZ nie wykorzystał 400 mln zł w leczenie i 1, jedenastu mld zł na refundację leków

"Dziennik Gazeta Prawna" wylicza planowane zmiany: jednostki medyczne będą mogły mieścić umowy z prywatną przedsiębiorstwem ubezpieczeniową; wysokość "prywatnego" kontraktu będzie procentowo uzależniona od momentu kontraktu z NFZ; resort będzie sprawował nadzór nad działalnością firm ubezpieczeniowych; pojawi się zakaz osobnych wejść, sal, łóżek i sprzętu dla pacjentów prywatnych; chory ubezpieczony prywatnie będzie mógł skorzystać w ramach polisy tylko z placówki, wraz z którą ma podpisaną umowę jego ubezpieczyciel; koszyk świadczeń gwarantowanych pozostaje bez zmian; możliwe będzie współpłacenie – pacjent może przy danym zabiegu dopłacić do lepszego standardu; pacjent ubezpieczony prywatnie jest przyjmowany według "prywatnej" kolejności.