• Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz promocje. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną obwód kawiarni

- Przewalutowanie kredytów udzielonych we we frankach na złotówki, na lata zahamowałoby akcję kredytową po polskich bankach - alarmuje w TVN24 Biznes jak i również Świat Tomasz Bursa, ekspert sektora finansowego z przedsiębiorstwa Opti Capital. Szwajcarski Pula Centralny nie zamierza podejmować żadnych kroków w zamiarze osłabienia narodowej waluty.

PSL pisze do KNF, UOKiK i apeluje do banków: renegocjujcie opony we frankach

Jak poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów, na realizacji postulatu niektórych polityków, banki straciłby 44, 4 mld zł.

- Strata przez sektor 44, 4 mld zł oznaczałaby wyparowanie 1/3 kapitałów własnych banków - zaznaczył Tomasz Bursa. - Wtedy pewne banki trzeba by stało dokapitalizować, żeby po prostu nie zbankrutowały - dodał. Nie powiedział wprost, na temat które banki może iść.

- Nie wydaje się być jednak tajemnicą, że Getin Noble Bank, Nordea Pula i bank Millenium po latach 2006-2008 intensywnie budowały akcję kredytową w segmencie walutowych kredytów hipotecznych - dodał.

Jego w mniemaniu przewalutowanie na lata zahamowałoby akcje kredytową w naszych bankach, ponieważ współczynnik wypłacalności przy obniżeniu tych kapitałów spadłby z 15 do odwiedzenia 10 proc.

Apel polityków

Strata przez rynek 44, 4 mld zł oznaczałaby wyparowanie 1/3 kapitałów własnych banków. Wtedy poniektóre banki trzeba by stało się dokapitalizować, żeby po prostu nie zbankrutowały

Tomasz Internat, ekspert sektora finansowego spośród firmy Opti Capital

W poniedziałek przed krakowskim sądem rozpoczął się proces klienta przeciwko bankowi o stwierdzenie nieważności umowy kredytowej na mieszkanie we frankach szwajcarskich.

Sprawą kredytów we frankach zainteresowało się PSL. Politycy tej partii zapowiedzieli skierowanie do Komisji Nadzoru Finansowego i UOKiK pism z prośbą o pomocną dłoń klientom, którzy przez postęp kursu szwajcarskiej waluty istnieją w trudnej sytuacji. Ludowcy zaapelowali także do instytucji bankowych o renegocjowanie z klientami takich kredytów.

Szwajcarzy nie zmienią stóp

Osobom, które mają kredyt we frankach z pewnością odrzucić ulży Szwajcarski Bank Kierowniczy, który ogłosił, że nie zamierza podejmować żadnych kroków w celu osłabienia narodowej waluty. Bank utrzymuje mieszaniny procentowe bez zmian w tej chwili 10 kwartał z rzędu.

Pozywa pula za kredyt we frankach. "Moja rata wzrosła z 2, 8 do pięć, 5 tys. zł"

Szef agencji bankowej centralnego Thomas Jordan poinformował, że nadal będzie odparować wyznaczonego kursu szwajcarskiej waluty w stosunku do euro. - Minimalny kurs zamiany na poziomie 1, dwóch franka za euro nie ogranicza niezależności naszej strategii pieniężnej - zapewnił prezes.

Podkreślił w dodatku, hdy jego bank, poprzez wpływanie na kurs narodowej waluty, nie ma zamiaru wspomagać rynków pracy.

- Polityka pieniężna nie nadaje się do precyzyjnego dostrajania ekonomii i nie może podmienić polityki zrównoważonego rozwoju, właściwie funkcjonującego sektora zatrudnienia czy zasad światowego handlu - rzekł Jordan.