• Nowe firmy objęte unijnymi sankcjami. Za budowę mostu na Krym
  • Bruksela odrzucić uznaje aneksji Krymu. Konsekwencje gospodarcze przedłużone
  • Zamurowali wejście do banku. Władze wprowadziły sankcje
  • Rosyjski gaz popłynął na Krym. Ważna lokata zakończona
  • Most energetyczny z Rosji na Krym zbudują Chińczycy. Przez zachodnie sankcje

Unia Europejska ma możliwość zakazać transakcji z instytucjami finansowymi na Krymie, w ramach odpowiedzi na aneksję półwyspu przez Rosję - głosi dokument Unii Europejskiej, do którego dotarł Reuters.

Jak podaje Reuters, dyrektora Unii Europejskiej uznają aneksję Krymu za nielegalną jak i również apelują do Komisji Europejskiej, aby zaproponować ograniczenia gospodarcze, handlowe i finansowe w Krymie. Domagają się katalogów szybkiego wdrożenia.

Propozycje te nie są związane z dyskusja jaka od czasu kilku tygodni toczy się w Brukseli odnośnie powtykania kolejnego stopnia sankcji wobec Rosji, jeśli ta nie zaakceptować rozpocznie deeskalacji napięć na wschodzie Ukrainy.

Putin: Sankcje uderzą przy światową gospodarkę

Ograniczenia w przepływie kapitału

"Rozwiązania muszą stanowić znalezione, by wspierać jedność terytorialną Ukrainy, nie uznawać nielegalnej aneksji Krymu, odpierać interesów Europy w poniższym rejonie i nie karać osób mieszkających na Krymie" a mianowicie stwierdza przygotowany dokument.

"Jako jeden z potencjalnych środków, aby zniechęć, ukarać instytucje finansowe znajdujące się na Krymie do kooperacyj z polityką zaborczą mogą być ograniczenia finansowe, które mogą dotyczyć ma unijnego zakazu wobec podmiotów i osób do przeprowadzania umowy z nimi tj. ograniczenia w przepływie kapitału między UE i bankami w Krymie" - stwierdza Komitet.

"To samo być może dotyczyć zakazu inwestycji branych przez inwestorów (firmy znajdujące się na Krymie czy tam zarejestrowane) w UE" - dodaje.

Reuters pisze, że propozycje są wciąż w trakcie konsultacji i decyzja o pierwotnego przyjęciu przez ministrów rzeczy zagranicznych UE może stanowić podjęta podczas kolejnego spotkania zaplanowanego na 12 czerwca.

W odpowiedzi na aneksję Krymu USA nałożyły już sankcje w postaci zamrożenia aktywów i/lub zakazu wizowego wobec ok. trzydziestu Rosjan, w tym wysokiej rangi urzędników i osób spośród najbliższego kręgu prezydenta Putina, a także kilku oligarchów, którzy dorobili się obok nim ogromnych majątków. Sankcjami objęty został też Pula Rossija z Petersburga, obsługujący wielu ludzi ze szczytów rosyjskiej władzy. Swoje sankcje nałożyła też Unia Europejska.