• Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta
  • Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek
  • Setki milionów wydane, kolejne już oczekują. Mają pomóc gospodarce
  • Eksperci: nowa perspektywa unijna przynosi większe możliwości wielokrotnego ruchu pieniędzmi
  • Kopacz zapowiada skok cywilizacyjny. "Graliśmy o całkowitą pulę i wygraliśmy"

Parlament Europejski zagłosuje dziś nad przyjęciem unijnego budżetem na lata 2014-2020. Mniema on wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach na siedem lat. Nasz kraj będzie największym odbiorcą unijnych funduszy.

Unijny budżet na lata 2014-2020 znów zagrożony

Komisja budżetowa europarlamentu zatwierdziła nowy wieloletni budżet UE w czwartek. Debata, a następnie głosowanie całego PE nad budżetem zaplanowana jest dzisiaj w godz. 12.

Ponad 100 mld euro dla Polski

Nowy budżet UE dzięki lata 2014-2020 zakłada nakłady rzędu 960 mld € w zobowiązaniach oraz więcej niż 908 mld euro przy rzeczywistych płatnościach na 8 lat. Polska będzie najogromniejszym odbiorcą unijnych funduszy; przy latach 2014-2020 ma dostać 105, 8 mld €, w tym na politykę spójności 72, 9 mld euro, a na politykę rolną 28, 5 mld euro.

Bój na temat budżet

Budżetowa misja Merkel w Europarlamencie

Głosowanie europarlamentu nad budżetem przekładano dwukrotnie, bo eurodeputowani postawili rządom państw UE kilka kryteriów, od których spełnienia uzależnili swoją zgodę na kilkunastoletnie ramy finansowe.

Najcięższe boje toczyły się na temat nowelizację rocznego budżetu w 2013 rok o dodatkowe 11, 2 mld € na uregulowanie zaległych weksli. Komisja Europejska ostrzegła, hdy bez tych pieniędzy w unijnej kasie pod skraj roku zabraknie pieniędzy w wypłaty odbiorcom funduszy.

Jeszcze przed wakacjami państwa UE zgodziły się wyłożyć dodatkowe 7, 3 mld euro, ale dopiero u dołu koniec października uzupełniły tą kwotę o brakujące 3, 9 mld euro. Finalną przeszkodę na drodze do przyjęcia wieloletnich ram skarbowych usunięto jednak w poniższym tygodniu, w nocy z poniedziałku na wtorek, uzgadniając kolejną korektę budżetu 2013 o 400 mln euro dzięki wsparcie krajów, które w tym roku nawiedziły powodzie i susze.

Budżet UE i pakt fiskalny. Maraton w Sejmie

- Po miesiącach oczekiwania na realizację warunków czerwcowego porozumienia politycznego z Radą (rządami a mianowicie red. ) jesteśmy dzięki finiszu przyjęcia wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020. Przyszłotygodniowe głosowanie na sesji plenarnej powinno zagwarantować, że w nowe wieloletnie ramy finansowe wejdziemy bez niepotrzebnych opóźnień - oświadczyła polska europoseł Sidonia Jędrzejewska (PO), która zasiada w komisji budżetowej PE.

W trakcie negocjacji z rządami PE zabiegał o szansę przesuwania z roku w rok części niewykorzystanych zasobów, aby zapewnić możliwie kompletne wykorzystanie tych pieniędzy, a także o przyśpieszenie kosztów na cele związane wraz z poprawą sytuacji młodych Europejczyków na rynku pracy, wraz z badaniami naukowymi, wsparciem gwoli młodzieży (m. in. system Erasmus) oraz dla niewielkich i średnich przedsiębiorstw.

Przegląd w 2016 r.

Najpóźniej w 2016 r. dokonany zostanie przegląd wieloletniego budżetu, który ma uwzględnić aktualną sytuację gospodarczą. Wówczas umożliwi wprowadzenie zmian do odwiedzenia ram finansowych po kilku latach, jeśli unijna system gospodarczy będzie w lepszej kondycji niż obecnie.

Rządy nie spełniły dotąd wyłącznie jednego warunku, postawionego przez PE, który przewidywał rozpoczęcie prac nad stworzeniem programu dochodów własnych Unii.