Ulga podatkowa dla osób o niskich dochodach (LIHTC)

Category: Ulga Podatkowa
17 lutego 2021

Co to jest ulga podatkowa dla osób o niskich dochodach (LIHTC)?

Ulga podatkowa dla osób o niskich dochodach (LIHTC) to zachęta podatkowa dla deweloperów mieszkaniowych w celu budowy, zakupu lub remontu mieszkań dla osób o niskich dochodach i rodzin. Ulga podatkowa dla osób o niskich dochodach została wpisana do ustawy o reformie podatkowej z 1986 r.

Mieszkańcy muszą spełniać określone wymagania, aby korzystać z tego typu projektów mieszkaniowych, w tym wytyczne dotyczące maksymalnego dochodu.

Kluczowe wnioski
 • Ulga podatkowa dla osób o niskich dochodach (LIHTC) wspiera tworzenie mieszkań o niskich dochodach, oferując 10-letnią ulgę podatkową na te projekty.
 • LIHTC jest zarządzana przez rząd federalny, a fundusze są przydzielane stanom zgodnie z ich populacją.Aby zakwalifikować się do LIHTC, projekt musi zobowiązać się do wynajmu najemcom zarabiającym średnio mniej niż średni dochód w okolicy przez okres 15 lat.Na poziomie stanowym jest zazwyczaj więcej kwalifikujących się projektów konkurujących o kredyty niż jest kredytów.Zrozumienie ulgi podatkowej dla osób o niskich dochodach

  Ulga podatkowa na mieszkania o niskich dochodach stanowi również zachętę dochodową dla osób inwestujących w projekty mieszkaniowe o niskich dochodach. Ma on na celu stymulowanie tworzenia większej liczby mieszkań dla rodzin o niskich i średnich dochodach w społecznościach, które w innym przypadku byłyby poza zasięgiem. Typy mieszkań, które otrzymują ulgę podatkową na mieszkania dla osób o niskich dochodach, to zazwyczaj nieruchomości wielorodzinne.

  Dostępne są dwa główne rodzaje kredytów. Pierwszy to kredyt w wysokości 9%, który można wykorzystać tylko wtedy, gdy projekt budowlany nie będzie miał zastosowania do niego innych kredytów ani dotacji rządowych. Drugi rodzaj to ulga w wysokości 4%, którą można wykorzystać w połączeniu z dodatkowymi ulgami podatkowymi. Ulgi te są przyznawane przez okres dziesięciu lat i mogą pokryć prawie całość podlegającego opodatkowaniu wydatku na budynek.

  Ulgi podatkowe są przyznawane każdemu stanowi przez rząd federalny. Stamtąd każdy stan może wybrać deweloperów, którzy będą mogli skorzystać z tych kredytów na projekty mieszkaniowe. Nie każdy deweloper czy inwestor będzie mógł skorzystać z tego programu, ponieważ wniosków jest więcej niż pozwoleń na budowę.

  Kwalifikacja do ulgi podatkowej dla osób o niskich dochodach

  Szeroka gama nieruchomości może kwalifikować się do ulgi podatkowej dla osób o niskich dochodach, ale więcej projektów konkuruje o kredyty niż kredytów, ponieważ są one przydzielane w oparciu o populację stanu. Aby zakwalifikować się do LIHTC, projekt musi spełniać jeden z następujących warunków:

 • Dwadzieścia procent lub więcej jednostek wynajmowanych jest wynajmowanych najemcom zarabiającym 50% lub mniej mediany dochodu na danym obszarze w oparciu o wielkość rodziny.
 • Czterdzieści procent lub więcej jednostek wynajmowanych jest wynajmowanych najemcom zarabiającym 60% lub mniej mediany dochodu na danym obszarze w oparciu o wielkość rodziny.Czterdzieści procent lub więcej lokali najmu jest wynajmowanych najemcom, których dochód wynosi średnio nie więcej niż 60% średniego dochodu w okolicy, a żadne lokale nie są wynajmowane najemcom zarabiającym więcej niż 80% średniego dochodu.Wszystkie projekty otrzymujące LIHTC muszą nadal spełniać jeden z tych warunków dochodu przez okres 15 lat. Jeśli projekt nie jest zgodny, wartość ulgi podatkowej może zostać odzyskana. Powszechną krytyką dotyczącą ulgi podatkowej jest to, że wiele nieruchomości w pożądanych lokalizacjach przestaje być dostępne dla gospodarstw domowych o niskich dochodach po upływie 15 lat.

  Wsparcie dla osób poszukujących mieszkań o niskich dochodach

  Mieszkania o niskich dochodach to każdy projekt mieszkaniowy lub budynek mieszkalny, który wynajmuje lokale najemcom, którzy kwalifikują się do obniżonego czynszu w zależności od dochodów i wielkości rodziny, lub którzy otrzymują federalne stypendium pomagające w opłaceniu miesięcznego czynszu. Te lokale mieszkalne mogą być zarządzane przez władze mieszkaniowe lub mogą być zarządzane prywatnie przez właścicieli lub agencje wynajmu, które akceptują płatność wydaną przez rząd w połączeniu z opłatą za czynsz.

  Chociaż ulga podatkowa dla osób o niskich dochodach ma na celu pobudzenie tworzenia mieszkań o niższych dochodach, istnieją inne rodzaje wsparcia dla osób poszukujących mieszkań o niskich dochodach. Dopłaty do mieszkań o niskich dochodach są oferowane przez Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast (HUD).

  Kwalifikacje dochodowe można znaleźć na stronie internetowej HUD i mogą ulec zmianie wraz ze wzrostem lub spadkiem wynagrodzeń w danym obszarze. Potencjalny najemca musi zarabiać mniej niż 50 procent średniego dochodu na swoim obszarze, aby się zakwalifikować. Chociaż pomoc jest dostępna zarówno dla pojedynczych najemców, jak i rodzin, istnieją kwalifikacje do obliczania liczby pokoi w przyszłych domach, a samotni najemcy mogą zostać wykluczeni z projektu mieszkaniowego z powodu braku dostępności lokali o odpowiedniej wielkości.

  Mieszkania o niskich dochodach nie powinny być mylone z mieszkaniami po przystępnych cenach, które są przeznaczone dla rodzin, które wydają na mieszkanie ponad 30 procent swoich dochodów.