W pierwszym półroczu aktywa zgromadzone w trzecim, dobrowolnym filarze emerytalnym, wzrosły do prawie 7 mld zł – podały Charakterystyki Online. Liczba kont IKE i IKZE sięgnęła prawie 1, 5 mln.

- W pierwszych sześciu miesiącach tego roku oszczędności zgromadzone na kontach emerytalnych IKE i IKZE wzrosły o prawie 0, pięć mld zł do sześć, 8 mld zł. Choć dynamika na poziomie 7 proc. – w tle historycznych danych – nie była zbyt wysoka, to jednak w momencie odrzucić najlepszej koniunktury na warszawskiej giełdzie, cieszy – mniema Anna Zalewska, starszy analityk Analiz Online.

Rosną aktywa bankowe, ale ubezpieczyciele wciąż wiodą prym

W największym stopniu wzrosły trzeciofilarowe oszczędności deponowane w bankach – aż o 15 proc. Dzięki temu ich cena przekroczyła 1, 1 mld zł. Wciąż aczkolwiek najwięcej gotówki Polacy oszczędzili w IKE i IKZE prowadzonych przez ubezpieczycieli – ponad 2, 4 mld zł.

- W szybszym tempie rosną jednakże oszczędności zgromadzone bezpośrednio w funduszach inwestycyjnych oferowanych za pośrednictwem TFI – w głównym półroczu ich wartość przekroczyła 2 mld zł. Istnieje duża szansa, że TFI już niedługo przejmą pałeczkę lidera w gromadzeniu gospodarności Polaków na kontach IKE i IKZE – dostrzega Anna Zalewska.

Wzrost aktywów lokowanych na IKE i IKZE odnotowały też domy maklerskie (10 proc. ), w których przekroczyły 1 mld zł, jak i również Dobrowolne Fundusze Emerytalne (prowadzone przez zarządzających OFE) – aż o 22 proc., do 127 mln złotych.

Jedynie garstka Polaków oszczędza na emeryturę

Choć od czasu ponad czterech lat obserwujemy stały wzrost oszczędności lokowanych w trzecim filarze, wówczas wciąż korzysta z niego zaledwie ułamek aktywnych zawodowo Polaków. IKE ma tylko 868 tys. osób, an IKZE – 614 tys. W dodatku, większość spośród nich nie notuje nowych wpłat. W pierwszej połówce roku zasilonych świeżą kasą zostało zaledwie 25 proc. kont IKE i 15 proc. rachunków IKZE.

- Na IKE Polacy wpłacili średnio 2, czterech tys. zł. Tradycyjnie, najwięcej oszczędzają klienci domów maklerskich – średnio 8, jednej tys. zł. Po przypadku produktów bankowych umiarkowana wpłata wyniosła 4, 1-wszą tys. zł – oblicza Anna Zalewska.

Emerytury będą głodowe. Czas brać sprawy w swoje ręce

Bez względu na tek krok, który ośrodek i na czyje zlecenie przeprowadza badanie, to obserwacje są podobne- Polacy nie oszczędzają. Tymczasem urzędowe emerytury będą głodowe. Stawka zastąpienia, czyli stosunek krańcowej pensji do pierwszej pobranej emerytury nie przekracza trzydziestu proc. Jeśli chcemy godnie żyć na starość, musimy więc wziąć sprawy przy swoje ręce.

Inwestowanie w IKE i IKZE niczym nie różni się od wrzucania pieniędzy do przysłowiowej skarpety. Konta owe, to wyodrębniony rachunek przy ramach umowy z bankiem, ubezpieczycielem, brokerem lub TFI. Klient może na nim gromadzić pieniądze pochodzące z regularnych lub nieregularnych składek, a w zależności od instytucji pomnażać je za pośrednictwem różnych wyrobów i instrumentów finansowych (np. funduszy, lokaty, akcji).

Jeżeli będziemy oszczędzać do osiągnięcia wieku emerytalnego, to w IKE nie zapłacimy podatku od zysków kapitałowych. Wabikiem do IKZE jest z kolei bezwarunkowy brak 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych i możliwość odpisu wpłat od bazy opodatkowania podatkiem PIT.

Ale żeby nie stało tak różowo, to w IKZE podatek dochodowy rozliczany według zasad ogólnych zastąpiony został podatkiem zryczałtowanym rzędu 10 proc., który należy zapłacić po zakończeniu inwestycji od całej zgromadzonej ilości.

Tagi: emerytury finanse oszczędzanie Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie