Pustynia Utah, Hawaje, Szanghaj - tam testowano do tego czasu założenia załogowych misji dzięki Marsa lub Księżyc. Do odwiedzenia tych miejsc dołączy niedługo Rzepiennik Biskupi położony w Małopolsce. Latem powstanie tam kosmiczny habitat.

Pomyślnie zakończyła się akcja crowdfundingowa, którą pomysłodawcy zbudowania habitatu uruchomili miesiąc temu. Licznik podskoczył znacząco, gdy pojawił się inwestor, który wsparł projekt M. A. R. S. kwotą 10 tys. zł. Zatrzymał się definitywnie na ponad 69 tys. zł. To pierwsza rzetelna wiadomość. Druga jest ta, że do przedsięwzięcia dołączyła polska firma Freedomes - ta sama, która stworzyła bazę marsjańską na potrzeby filmu "Marsjanin". Zbuduje kopułę, czyli centralny szczegół małopolskiej bazy.

Habitat będzie składał się wraz z 4 modułów umieszczonych u dołu ziemią i centrali, w której znajdzie się kuchnia jak i również pomieszczenie socjalne.

Foto: Printscreen / PolakPotrafi

W pierwotnym module powstaną sypialnie, siłownia i pomieszczenie do higieny osobistej, w drugim umieszczone zostaną przyrządy do prowadzenia badań i bioreaktory, w następnym magazyn z zapasami jedzenia, skafandrami i przedmiotami codziennego użytku, a w ostatnim laboratorium. W trakcie eksperymentu "analogowi" astronauci mają być bacznie obserwowani i badani. Analizowane będzie nie tylko ich zachowanie - jak radzą sobie w szczególnych warunkach, jak współpracują, ale i parametry życiowe wszystkich z nich.

Do budowy bazy potrzebne wydaje się być w sumie około setka tys. zł. Pomysłodawcy planu szukają też sponsorów.

Foto: materiały prasowe Faktycznie ma wyglądać pierwszy przy Polsce kosmiczny habitat

Twórcy projektu przeprowadzili wcześniej rekrutację na „stanowisko” analogowego astronauty, zgłosiło się aż pięćdziesięciu osób.

Nic dziwnego, dni sześciu osób, które mają zamieszkać w podstawie mają być wypełnione danymi aktywnościami jak zbieranie sztuk do badań ze wsparciem marsjańskiego łazika, produkowanie witamin jak i również białka w bioreaktorach jak i również drukowanie narzędzi na drukarce 3D. W ich jadłospis mają gościć m. in. naleśniki z owadów.

Polskie firmy dostarczą do habitatu m. in. wyjątkowy właz, maszynę do symulacji mikrograwitacji i bioreaktory.

W projekcie, o jakim pisaliśmy w dniu uruchomienia akcji crowdfundingowej, uczestniczy parę podmiotów, w tym Europejska Fundacja Kosmiczna, która tworzy konkursy łazików marsjańskich, polskie firmy i architekci.

Wizualizacja wnętrza habitatu: