Samoprowadzące się wozy, które w dodatku można wypożyczać jak rowery, Hyperloop (superszybka „kolej”)… problemy połączone z transportem w miastach motywują do testowania rozmaitych rozwiązań. Takich, które do tej pory rodziły się jedynie w głowach kreatorów filmowych.

SkyTran (ang. sky – niebo, tran/transportation - transport) - amerykańsko-izraelska firma twierdzi, że pracuje nad prototypem futurystycznej taksówki, która ma być alternatywną formą transportu dla publicznej komunikacji naziemnej.

Foto: www.skytran.com Prezes SkyTran Jerry Sanders z prototypowym modelem

Podniebna taksówka...

Ma przemieszczać się po platformie umieszczonej na dużej wysokości. Pełnomocnicy firmy zapewniają, że pojazd będzie w stanie przewozić się bez udziału jednostki, autonomicznie.

Tłumaczą, hdy na ulicach powoli brak już miejsca, a przestrzeń nad głowami kierowców i pasażerów nie jest odpowiednio wykorzystana.

Foto: www.skytran.com Wizualizacja linii SkyTran

... na żądanie

W jednej podniebnej taksówce mają mieścić się 2 osoby. Dlaczego tylko tyle? Pojazdy mają dostarczać jak największy komfort. SkyTran potrzebuje, by pasażerowie mogli samodzielnie wezwać taki pojazd wówczas, gdy będą chcieli przemieścić się z jednego obszaru do drugiego. I żeby to oni decydowali, gdzie konkretnie taksówka dzierży ich podrzucić. Firma w razie nie wyjaśnia, w jaki sposób zamierza wyeliminować podniebne korki, w sytuacji gdyby ten środek transportu cieszył się wyjątkowym powodzeniem.

Chińczycy testują i rezygnują

SkyTran chce wykorzystać obok tym projekcie technologię magnetycznej lewitacji (to unoszenie dwóch obiektów bez kontaktu spośród podłożem). Rozwija ją w centrum badawczo-rozwojowym NASA w Dolinie Krzemowej.

Foto: www.skytran.com

Z podobnego rozwiązania korzysta kolej magnetyczna zrobiona w Szanghaju. Bynajmniej nie wynaleźli jej jednak Chińczycy, a kupili od Niemców. Należy jednak zaakcentować, że wspomniana chińska linia prosta porusza się na bardzo krótkim odcinku – dzierży jedynie dwie stacje. Jak i również nic nie wskazuje w to, żeby Chińczycy zamierzali ten projekt kontynuować (zawiesili go, gdy mieszkańcy rozpoczęli protestować w obawie zanim promieniowaniem, które miało okazać się skutkiem ubocznym zastosowanej technologii).

Ta, którą opracowuje SkyTran ma jednak znacząco różnić się od chińskiej i sprawić, że podniebna taksówka będzie potrzebowała do przemieszczania się tylko 1/3 energii, której potrzebuje hybrydowa Toyota Prius.

Firma zapowiada, że podniebne taksówki będą mogły poruszać się z prędkością maksymalną 220 km/h. Koszt takiego rozwiązania, to - jak powiedział prezes Jerry Sanders po niedawnym wywiadzie dla „Jerusalem Post” - 6 mln dol. za 1 km linii.

Foto: www.skytran.com

Pod koniec czerwca 2016 SkyTran ogłosił, że podpisał memorandum z firmą z Abu Zabi, zgodnie z jakim ma zbadać możliwości stworzenia podniebnej linii na wyspie Yas. Futurystyczne pojazdy posiadają połączyć lokalizacje na wyspie z międzynarodowym lotniskiem przy Abu Zabi.

Yas to sztuczna wyspa na temat powierzchni 25 km2, na której od 2008 roku powstaje centrum rozrywkowo-wypoczynkowe z futurystycznymi hotelami, klubami, torem wyścigowym Ferrari, wodnym miasteczkiem i obiektami konferencyjnymi.

Cała ta idea budzi pewne skojarzenia...

Foto: Warner Bros. / Getty Images Kadr z kreskówki "Jetsonowie" Tagi: transport innowacje Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące na Facebooku są pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie