Google Glass, wnikliwe okulary giganta z Mountain View, mogły wydawać się martwym projektem. Firma po cichu kontynuowała jednak operacje nad kontrowersyjnym niegdyś zamysłem.

Google Glass pokazano po raz pierwszy przy 2012 roku, ale przyrząd to nigdy nie weszło do powszechnego użytku. Wówczas urządzenie oparte na koncepcji tzw. rozszerzonej rzeczywistości. Okulary wyświetlać miały dodatkowe informacje na widzianym przez konsumenta rzeczywistym obrazie. Google Glass okazały się jednak drogie, miały problemy z oprogramowaniem i wyglądały po prostu źle. Firma zakończyła sprzedaż Yahoo Glass dla klientów poszczególnych w styczniu 2015 r..

Z nowej klasy okularów w tajemnicy korzystały w ciągu ostatnich trzech lat setki pracowników firm takich jak GE, Boeing, DHL czy Volkswagen. Google Glass Enterprise Edition zaprojektowano właśnie z myślą o robotnikach.

Google Glass 2. 0

O urządzeniu szerzej informuje internetowy magazyn Backchannel. Steven Levy, autor newsu, odwiedził fabrykę ciągników przy Jackson w stanie Minnesota. Robotnicy noszą tam okulary Google’a podczas pracy tuż przy linii produkcyjnej.

– Google Glass nie istnieją fajnym nowym sposobem rzutowania aplikacji przed oczami zatrudnionych. To narzędzie, takie samo jak chociażby klucz udarowy. Przeprowadza pracownika poprzez stację numer 50 w fabryce, gdzie budowane będą silniki do ciągników – pisze Levy.

– Typowe zadanie w manufakturze trwa około 70 minutek. Podzielone jest na mniejsze etapy, trwające z transportu od trzech do pięciu minut. Gdy pracownik rozpocznie jeden z etapów, informacja o tym wyświetla się na małym ekranie w okularach. W menu ukazuje się opcja przejścia do odwiedzenia następnego etapu, zrobienia fotografie, poproszenia o pomoc itd. Gdy etap zostanie zakończony, pracownik mówi: "Okay, Glass. Dalej". A następnie przebieg się powtarza – tłumaczy.

W nowej klasy Google Glass wprowadzono kilku usprawnień w stosunku do oryginalnej Explorer Edition, jaką firma wprowadziła do zbytu w 2013 roku. Wśród nich znajdziemy:

 • Przycisk aparatu służy równolegle do zwalniania szuflady na moduł ekranu, czyli elektroniczną część Google Glass
 • Moduł zamontować można otwarcie na okularach ochronnych
 • Moduł może okazać się używany wraz z szkłami korekcyjnymi. Backchannel frapuje się nawet, czy fabrykanci okularów zaczną tworzyć specjalistyczne wersje ramek kompatybilnych spośród urządzeniem
 • Wydłużona czas funkcjonowania baterii
 • Lepszy aparat
 • Szybszy procesor jak i również moduł Wi-Fi oraz solidniejsze zabezpieczenia
 • Czerwona lampka, która włącza się, gdy okulary nagrywają

Za nowe okulary odpowiedzialny wydaje się być Google X, czyli wydział firmy, zajmujący się badaniami i rozwojem nowych technologii. Levy z Backchannel podaje, że firma zdecydowała się na wprowadzenie nowego modelu sprzętu, bo przedsiębiorstwa zmieniały samodzielnie poprzednią wersję okularów, by pomagały dywanom w pracy.

Firma prosiła, by robotnicy nie zaakceptować mówili nikomu o nowatorskim urządzeniu. Możliwe, że to następstwo fiaska, jakim była konsumencka wersja okularów.

W KILKU PUNKTACH:

 • Google przygotował nową wersję okularów Google Glass
 • Sprzęt wykorzystywany jest w fabrykach
 • Pomoga robotnikom w pracy
 • Firma nie chciała, aby o Google Glass Enterprise Edition dowiedziała się zbytnio wiele opinia publiczna