Barack Obama udzielił swojego błogosławieństwa autonomicznym samochodom. Z zastrzeżeniem, hdy potrzebne są regulacje.

Amerykański prezydent podzielił się przemyśleniami na temat branży autonomicznych samochodów w komentarzu napisanym dla gazety Pittsburgh Post-Gazette.

Obama pochwalił wysiłki producentów tych futurystycznych pojazdów. - W ciągu 7, 5 lat naszej prezydentury, samochody autonomiczne pokonały długą drogę: od science fiction do rosnącej dzięki znaczeniu rzeczywistości, z potencjałem zmiany naszego sposobu życia - pisał Barack Obama.

Dodał, że rząd musi grać znaczącą funkcje w rozwoju tej branży. I - wynikające z tego stanu rzeczy a mianowicie zapewnić konsumentom bezpieczeństwo sporządzając branżowe regulacje.

USA: będą wytyczne dla wytwórców autonomicznych aut

Przestrzegł jednak zanim zbyt daleko posuniętą ingerencją rządu:

Regulacje mają możliwość zajść za daleko. Rządy czasami tego nie pojmują, jeśli mierzą się z bardzo gwałtownie zmieniającymi się technologiami. Co więcej, najszybszym sposobem na gwałtowne zahamowanie innowacji jest utrata społecznego zaufania w daną świeżą technologię.

Amerykański Departament Transportu ma wkrótce opublikować wytyczne zawierające listę piętnastu punktów związanych z przestrzeganiem procedur, które producenci autonomicznych pojazdów powinni uwzględniać. Instytucja zdefiniuje w nich także funkcje władz federalnych i stanowych w regulowaniu tej branży.

Wytyczne opublikowane zostaną kilka dni po tymże, jak Uber uruchomił w Pittsburghu pilotażowy program podwożenia pasażerów przez autonomiczne wozy. Choć auto w regule jedzie samo, konieczna wydaje się być obecność ludzi - kierowcy, a także inżyniera czuwającego nad oprogramowaniem pojazdu. Na temat wrażeniach z przejażdżki takowym samochodem pisaliśmy w Business Insider Polska.

To pierwszy przypadek w AMERYCE, gdy autonomiczne pojazdy istnieją dostępne dla szerszej ekipy konsumentów. Ale nie pierwszy na świecie - w Singapurze uruchomiono podobny system obejmujący autonomiczne taksówki dzięki kilka tygodni przed Uberem.

Kwestie związane z bezpieczeństwem od dłuższego periodu są omawiane przez profesjonalistów i polityków. Zamysłem jest zwiększenie ogólnego chronienia na drogach poprzez eliminację czynnika ludzkiego. Tylko w tym roku przy USA w wypadkach do samochodów zginęło ponad 35 tys. osób.

Jednak nadal wiele pozostaje do sprawienia. Wypadki, takie jak ten z udziałem częściowo autonomicznej Tesli Model S, w czasie którego zginął kierowca, wyłącznie wzmagają wysiłki dążące do odwiedzenia poprawy bezpieczeństwa.

Tagi: Barack Obama autonomiczne samochody Uber Tesla motoryzacja transport Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie