• ArcelorMittal wyłączy szeroki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników
  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca

Google chce pomagać - na razie wyłącznie Amerykanom w ramach projektu pilotażowego - w podejmowaniu decyzji o instalacji paneli słonecznych. Wykorzystana ma być w tym celu posługa kartograficzna internetowego giganta (mapy Google) - poinformowano we wtorek.

Po podaniu adresu użytkownik będzie się mógł dowiedzieć, na które to nasłonecznienie swojego dachu ma możliwość liczyć i ile gotówki zaoszczędzi rocznie, instalując panele słoneczne. Do oszacowania operacji słonecznej wykorzystywane są metrów. in. trójwymiarowe modele dachów, uwzględnia się cień rzucany przez drzewa i odmienne obiekty. W obliczeniach pomagają też wieloletnie dane odnoszące się do zachmurzenia i temperatury.

Luka w Androidzie stale istnieje. Google nie radzi sobie z aktualizacją?

Jak działa?

Google podpowie chętnym, jaką potęga powinna mieć w katalogów przypadku instalacja fotowoltaiczna, żeby niemal w 100 proc. pokryć zapotrzebowanie na siłę elektryczną. Planowane jest też umożliwienie chętnym bezpośredniego kontaktu z firmą, która takie panele słoneczne instaluje.

"Project Sunroof" przygotował pewien z pracowników Google'a w Bostonie. W fazie pilotażowej usługa jest dostępna przy rejonie San Francisco, przy kalifornijskim Fresno ("tam, w którym miejscu mieszka mama jednego wraz z inżynierów") i w Bostonie. Później ma być oczywiście rozszerzana na wiele odmiennych regionów.

To się opłaca

Jak podaje CNN Money mieszkańcy San Francisco mogą cieszyć się światłem słonecznym przez 1856 godzin na rok. Oznacza to, że zainstalowanie paneli na dachu pozwoliłoby zaoszczędzić około 700 dolarów rocznie lub 14 tys. dolarów w ciągu dwadzieścia lat. Wszystko przy założeniu, że wydamy 91 dolarów miesięcznie na wypożyczenie paneli.