Moskwa pragnie zbudować u siebie superszybki system transportu, oparty o technologię Hyperloop. Byłaby wówczas ogromna ulga dla mieszkańców stolicy Rosji, którzy tracą mnóstwo czasu w gigantycznych korkach.

Umowa w budowę superszybkiego środka przewozu została podpisana w Sankt Petersburgu podczas Międzynarodowego Forum Gospodarczego. Jej stronami istnieją firma z Los Angeles Hyperloop One, moskiewska Summa Group i miasto Moskwa.

Ułamek sekundy

Transport przyszłości: Hyperloop, auto bez kierowcy, autobus-tunel

- Hyperloop może poprawić komfort podróżowania 16 mln ludzi mieszkających w aglomeracji moskiewskiej. Czas dojazdu z do domu do pracy będzie trwał ułamek sekundy – powiedział Shervin Pishevar, współzałożyciel Hyperloop One.

Hyperloop to szalona – jak się na początku wydawało – wizja Elona Muska, która posiada zrewolucjonizować transport. W 2013 r. twórca takich firm jak Tesla, SpaceX i PayPal ogłosił plany wytworzenia najnowocześniejszego środka transportu, który to umożliwiałby pokonanie tysięcy km w rekordowo krótkim okresie.

Według założeń Muska podróż Hyperloopem ma odbywać się wewnątrz stalowych kapsuł poruszających się z szybkością ponad 1200 km/h. Hyperloop ma stanowić połączenie samolotu Concorde, działa elektromagnetycznego (railgun) ze stołem do air hokeja.

Kapsuły mogą mieć być wystrzeliwane za pomocą sprężonego powietrza w szczegółowej rurze, w której dzierży panować minimalne ciśnienie, jakie możliwości zmniejszy opory. Musk przekonywał, że Hyperloop umożliwi osobom podróżowanie między Los Angeles a San Francisco po 30 minut. To rzeczywista rewolucja, bo aktualnie tą trasę pokonuje się w sześć godzin samochodem jak i również godzinę samolotem.

Pierwsze testy

Hyperloop One wówczas jedna z firm rozkręcających tę nowoczesną technologię. Start-upowi udało się zdobyć 80 mln dolarów dofinansowania. Niedawno w torze znajdującym się przy okolicach Las Vegas w amerykańskim stanie Nevada odbył się już nawet pokaz, podczas którego testowy wózek rozpędzono na dwie sekundy do prędkości 200 km/h. Hyperloop One prowadzi pokrewne prace badawczo-rozwojowe w innych miejscach na świecie, metrów. in. w Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwecji, Dubaju.

Szef Hyperloop One Rob Lloyd zapowiedział w ub. miesiącu, że firma zbuduje system mogący przewozić przedmioty do 2019 roku, natomiast pasażerów do 2021 r..

W rozwój technologii Hyperloop inwestują też Rosyjskie Koleje Państwowe. W kwietniu wspólnie z Hyperloop Ów lampy powołały grupę roboczą, która bada możliwości realizacji projektu ultraszybkiego pociągu w Rosji.