• Turecki Struga zostanie przedłużony
  • Otwarta kosztowna do 20-letniej umowy w amerykański gaz
  • "Musimy iść do przodu". Polska chce przyspieszenia prac nad dyrektywą w sprawie Nord Stream 2
  • Maleje znaczenie gazu ze Wschodu. Nowe wiadomości o dostawach błękitnego paliwa
  • Pięć państw krytykuje wzór Nord Stream 2. "Wyrażamy głęboki niepokój"

Specjaliści Polskiego Górnictwa Naftowego jak i również Gazownictwa SA oraz Grupy Orlen odkryli nowe złoże gazu ziemnego w obszarach Środy Wielkopolskiej. Wkrótce zacznie się tam wydobycie gazu ziemnego.

Jak poinformował w poniedziałek PGNiG po komunikacie, "po raz 1-wszy w zachodniej Polsce geolodzy zastosowali technologię wierceń horyzontalnych w znajdującym się w tym miejscu piaskowcu". Dzięki zastosowaniu oryginalnej metody "uzyskali znaczny przypływ gazu ziemnego z występujących w zachodniej Polsce skał piaskowcowych permu (tzw. komuszy spągowiec)" - wyjaśniono.

Benzyna znów tanieje. A to nie koniec dobrych informacji

Cytowany w komunikacie prezes zarządu PGNiG Piotr Woźniak powiedział, hdy "wykorzystanie metody wierceń horyzontalnych przyniosło bardzo pozytywne rezultaty". Metoda ta po przy jednym spotkaniu pierwszy została zastosowana przy skałach piaskowca w tejże części Polski, co "pozwala spodziewać się odkrycia kolejnych złóż gazu na tym terenie" - dodał Woźniak. Jego zdaniem, "rośnie potencjał Woj. wlkp w zakresie powiększania zasobów gazu ziemnego w kraju".

Trwają testy

Otwór zlokalizowany "na koncesji Kórnik - Środa Wlkp. (nr 32/96/p) osiągnął głębokość ponad 3 tys. 650 metrów, a całkowita jego rozciągłość wyniosła 4 tys. pięć stów metrów, w tym więcej niż 400 metrów odcinka poziomego wierconego w złożu gazu" - informuje PGNiG. Jak dodano, "wstępne testy złożowe pokazują, że nagromadzenie węglowodorów jest komercyjne, a więc z otworu Miłosław-5K/H stanie się prowadzone wydobycie gazu ziemnego".

"Aktualnie są przewodzone testy przepływu gazu, które pozwolą na oszacowanie zasobów złoża" - zaznaczono po komunikacie PGNiG. "Otwór został wykonany we współpracy z zespołem segmentu wydobycia przy Grupie Orlen. Na tej koncesji PGNiG jest operatorem i posiada 51 proc. udziałów, Grupa Orlen ma pozostałych 49 proc. " - wyjaśnił PGNiG.

Nowo odkryte złoże "znajduje się w okolicy eksploatowanych już wspólnie przez PGNiG i Orlen złóż: Radlin, Lisewo, Winna Góra" a mianowicie dodano w komunikacie.

Źródło: Google Maps Odkryto nowe złoże gazu ziemnego w okolicach Środy Wielkopolskiej