Spójrz na bank krwi pępowinowej

Category: Twojej Okolicy
17 lutego 2021

W tym artykule

W tym artykuleW tym artykule
 • Co to jest bank krwi pępowinowej?
 • Dlaczego możesz wybrać bankowość krwi pępowinowejOgraniczenia bankowania krwi pępowinowejOpcje bankowania krwi pępowinowejWybór banku krwi pępowinowejMimo że zapewniają pożywienie dzieciom w łonie matki, pępowina i łożysko nie zwracają na nie większej uwagi, gdy tylko wyjdą na świat. Jednak postępy medycyny dały wielu parom powód, by ponownie spojrzeć na te często przyćmione tkanki.

  Co to jest bank krwi pępowinowej?

  Bankowanie krwi pępowinowej to proces zbierania potencjalnie ratujących życie komórek macierzystych z pępowiny i łożyska i przechowywania ich do wykorzystania w przyszłości. Komórki macierzyste to niedojrzałe komórki, które mogą przybierać postać innych komórek. Mogą być stosowane w leczeniu wielu chorób, w tym białaczki, chłoniaka, anemii i niektórych zaburzeń układu odpornościowego.

  Jeśli zdecydujesz się na bankowanie komórek krwi pępowinowej, musisz to uzgodnić z wyprzedzeniem, zwykle około dwóch miesięcy przed porodem. Wkrótce po urodzeniu dziecka pielęgniarka lub lekarz pobierze krew pępowinową i odcinek pępowiny i upewni się, że trafi ona do placówki, gdzie zostanie przetworzona, zamrożona i przechowywana.

  Dlaczego możesz wybrać bankowość krwi pępowinowej

  Możesz rozważyć bankowość krwi pępowinowej z wielu powodów. Jeśli w Twojej rodzinie występowała choroba, którą można leczyć krwią pępowinową, możesz rozważyć tę opcję na wypadek, gdyby u Twojego dziecka lub innego członka rodziny wystąpiła choroba. Możesz też zdecydować się na bankowanie krwi pępowinowej na wypadek choroby dziecka, nawet jeśli nie masz historii rodzinnej. Możesz również zdecydować się na oddanie krwi pępowinowej do publicznego banku, aby pomóc innym rodzinom.

  Ograniczenia bankowania krwi pępowinowej

  Podstawową wadą zaciągania sznurka jest to, że jest on korzystny tylko w bardzo rzadkich sytuacjach. Prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało chorobę, która odniosłaby korzyść z odpowiednio dobranej krwi pępowinowej, wynosi 1 na 2500, chociaż niektórzy eksperci uważają, że jest to nawet mniej przydatne.

  W leczeniu niektórych chorób można stosować komórki macierzyste z krwi pępowinowej. Jeśli Twoje dziecko urodziło się z chorobą genetyczną, krew pępowinowa prawdopodobnie zawiera ten sam kod, który spowodował problem. Nie można go używać do leczenia dziecka ani żadnej innej osoby. Krwinki pępowinowe od zdrowego niemowlęcia mogą być używane do leczenia chorego dziecka, o ile oba są dobrze dopasowane.

  Ilość komórek macierzystych z jednego porodu wystarczy do leczenia dziecka lub młodego dorosłego. Dorosłe osobniki zwykle potrzebują więcej komórek macierzystych niż krew pępowinowa, chociaż możliwe jest łączenie komórek macierzystych z więcej niż jednego urodzenia. Ponadto nie udowodniono skuteczności i bezpieczeństwa przechowywania krwi pępowinowej wystarczająco długo, aby dziecko mogło osiągnąć dorosłość.

  NieprzerwanyOpcje bankowania krwi pępowinowej

  Jeśli zdecydujesz się na bank krwi pępowinowej, możesz wybrać bank publiczny lub prywatny. Banki publiczne działają podobnie jak banki krwi. Oddawanie krwi pępowinowej staje się częścią rezerwy publicznej. Rejestr komputerowy śledzi dostępną krew pępowinową i pokazuje wszystkie dostępne dopasowania dla danego pacjenta.

  Banki publiczne sprawdzają dawców, aby wykluczyć zaburzenia lub infekcje, które mogą zostać przeniesione na biorcę. Bank publiczny prawdopodobnie poprosi Ciebie i ojca Twojego dziecka o wywiad rodzinny. Konieczne może być pobranie próbki krwi następnego dnia po porodzie. Twoje dziecko nie będzie musiało pobierać próbki krwi.

  Banki publiczne nie pobierają opłat za pobranie lub przechowywanie krwi pępowinowej.

  Prywatne banki przechowują komórki krwi pępowinowej w rezerwie na wypadek, gdyby Państwa dziecko lub inny członek rodziny tego potrzebował. Prywatne banki zazwyczaj pobierają od 1000 do 2000 USD za pobranie krwi pępowinowej w momencie dostawy, a następnie pobierają roczną opłatę za przechowywanie w wysokości około 100 USD.

  Wybór banku krwi pępowinowej

  Jeśli zdecydujesz się przekazać krew pępowinową do publicznego banku, zapytaj szpital lub ośrodek porodowy, czy współpracuje z bankiem krwi pępowinowej. Jeśli nie, National Marrow Donor Programme (marrow.org) ma listę zarejestrowanych banków krwi pępowinowej w każdym stanie.

  Jeśli chcesz skorzystać z prywatnego banku krwi, zapoznaj się z poniższymi informacjami, aby znaleźć placówkę. Twój lekarz może mieć informacje na temat prywatnych banków krwi pępowinowej w Twojej okolicy.

  • Stabilność finansowa: czy istnieje prawdopodobieństwo, że placówka pozostanie na rynku?
  • Zasady: Co się stanie z Twoją krwią pępowinową, jeśli placówka zbankrutuje?Praktyki: Czy zakład przetwarza dużą liczbę próbek krwi pępowinowej? Duże banki mają większe szanse na dobrą kontrolę jakości.Opcje: Co się stanie, jeśli zdecydujesz się zmienić obiekt lub przeprowadzisz się? (Większość placówek nie jest zlokalizowana lokalnie, więc jeśli się przeprowadzasz, nie musisz przenosić również krwi pępowinowej).Koszt: Czy stać Cię na opłaty za odbiór z góry i roczne przechowywanie?Czy opłaty za przechowywanie wzrosną z czasem?ŹródłaAmerican College of Obstetricians and Gynecologists: „Bank krwi pępowinowej. „Opinia Komisji ACOG – Bankowanie krwi pępowinowej.

   KidsHealth od Nemours: „Bankowanie krwi pępowinowej noworodka.

   Narodowy Program Dawców Szpiku: „Jak oddawać krew pępowinową. „Często zadawane pytania dotyczące krwi pępowinowej.