Zdarza się, że mało inteligentni ludzie mają tendencję do odwiedzenia przeceniania własnych możliwości, wam inteligentni zaś - do odwiedzenia ich niedoceniania. W tym miejscu kłania się mistrz Szekspir: "Głupiec myśli, że ma dość rozumu; mędrzec wie, jak dużo mu brakuje".

To, co słynny dramaturg tak zgrabnie opisał, opierając się na swoich obserwacjach, zostało później udokumentowane przez badaczy z Uniwersytetu Cornella. Nazywamy to "efektem Krugera-Dunninga", od nazwisk pisarzy tego badania.

Zatem, jeśli nie jesteś nazbyt pewny własnego intelektu, prawdopodobnie to znak, że jesteś całkiem inteligentny - natomiast przynajmniej na tyle, by zdawać sobie sprawę z własnych ograniczeń.

Oto oznaki świadczące na temat, że możesz być bardziej inteligentny, niż tobie się wydaje.

1. Uczęszczałeś na lekcje muzyczne

Badania wskazują, że muzyka pomaga dziecięcym umysłom rozwinąć się na kilka sposobów.

Z badania przeprowadzonego w 2011 r. wynika, iż rezultaty dzieci w stuleciu 4-6 lat wzrosły dzięki testach inteligencję werbalną (umiejętność formułowania wypowiedzi, rozumienie komunikatów ustnych lub pisemnych) na zaledwie miesiącu lekcji muzykalnych.

Z kolei diagnozowanie z 2004 r. planuje, że 6-latki, które przez 9 miesięcy uczęszczały w zajęcia z gry dzięki keyboardzie lub śpiewu, miały wyższe wyniki IQ niźli dzieci, które w tym czasie uczęszczały na lekcje z dramaturgii lub które nie miały żadnych dodatkowych lekcji.

Między ludźmi istnieją różnice poznawcze a mianowicie lekcje muzyki mogą hałasuje zwiększyć.

2. Jesteś najstarszy spośród rodzeństwa

Zwykle, chociaż nie jest to reguła, najstarsze rodzeństwo jest inteligentniejsze od młodszych braci bądź sióstr. I nie wydaje się być to kwestia genetyczna.

Norwescy badacze wykorzystali wykazy wojskowe, by zbadać porządek urodzenia, stan zdrowia i IQ niemal 250 tys. 18- i 19-letnich facetow, urodzonych pomiędzy 1967 i 1976 rokiem. Wyniki pokazywały, że średnio pierworodny miał IQ na poziomie 103, drugi w kolejce 100, a trzecie dziecko - 99.

Jak pisał "The New York Times": Nowe odkrycia w przełomowym badaniu opublikowanym w czerwcu 2007 r. wskazują, iż najstarsze dzieci miały nieokazałą, ale widoczną przewagę po testach IQ. [... ] Różnice wynikały nie z przyczyn biologicznych, a z psychologicznego współoddziaływania na siebie rodziców jak i również dzieci".

3. Jesteś leworęczny

Jedno z badań jednoczy mańkutów z "myśleniem dywergentnym", czyli formą kreatywności, która sprawia, że wpadasz na nowatorskie pomysły.

Generalnie osoby leworęczne były w wyższym stopniu biegłe w zadaniach polegających na połączeniu dwóch wspólnych obiektów w całkiem nowatorską formę - np. napisaniu z rurki i puszki domku dla ptaków.

4. Wcześnie nauczyłeś się czytać

W tym badaniu udział wzięło niemal 2 tys. par bliźniaków jednojajowych spośród Wielkiej Brytanii. Ci, którzy wcześniej nauczyli się czytać, mieli lepsze wyniki po testach badających zdolności poznawcze niż rodzeństwo. Autorzy wskazują, że czytanie po młodym wieku zwiększa zarówno werbalną jak i niewerbalną inteligencję.

5. Niejednokrotnie się martwisz

Rosnąca liczba naukowców skłania się ku tezie, że ludzie zatroskani będą w pewnych kategoriach mądrzejsi.

Dla przykładu pisarze jednego z badań poprosili 126 studentów pierwszego kategorii, by wypełnili ankiety, w których wskazywali, jak często się czymś martwią. Odpowiadali też, jak często nieustannie myślą, sondują sytuacje, które ich denerwują. Wyniki pokazały, że osoby, którzy mają tendencję do zamartwiania się, mieli znacznie wyższe wyniki w testach inteligencji werbalnej. Ci natomiast, którzy nadmiernie się odrzucić zamartwiają, lepiej radzili samemu w testach na inteligencję niewerbalną.

6. Jesteś zabawny

Obiektami tego badania stało się 400 studentów psychologii. W pierwszej kolejności rozwiązywali testy na inteligencję werbalną i niewerbalną. Następnie musieli wymyślić opisy do odwiedzenia kilku karykatur pisma "New Yorker". Niezależne od autorów badania osoby następnie oceniały popisy badanych.

Wnioski was nie zaskoczą a mianowicie opisy do karykatur autorstwa studentów z lepszymi wynikami testów na inteligencję, były oceniane jako zabawniejsze.

7. Jesteś ciekawy świata

CQ, otóż wskaźnik głodu mądrości i motywacji do edukacji nie jawi się być tym samym, jak IQ lub EQ (inteligencja emocjonalna). Ale cechuje osób mądrych.

Jak napisał jeden z profesorów psychologii z University of London, mimo że CQ nie został tak dokładnie zbadany, jak IQ czy EQ, istnieją dowody, że wydaje się bardzo istotnym wskaźnikiem. - Jednostki z wyższym CQ są generalnie w wyższym stopniu tolerancyjne, mierząc się wraz z niejednoznacznością. [... ] CQ prowadzi do odwiedzenia większych inwestycji w osobisty intelekt i pozyskiwanie wiedzy, zwłaszcza w jej formalnych domenach, jak nauka lub sztuka".

Inne diagnozowanie dowiodło, że sposób, po jaki ludzie inwestują termin i nakłady w własny intelekt, odgrywa dużą rolę w rozwijaniu zdolności poznawczych.

8. Jesteś bałaganiarzem

Naukowcy z University of Minnesota dowiedli, że praca przy nieposprzątanym pomieszczeniu stymuluje kreatywność.

48 uczestników doświadczenia miało za zadanie wymyślić jakiś nietypowy sposób wykorzystywania piłeczki do ping ponga. Połowa z nich, jaka rozmyślała nad zagadnieniem przy schludnych, czystych pomieszczeniach, przedstawiła mniej kreatywne odpowiedzi, niż druga część badanych.

9. Jesteś typem sowy

Badanie opublikowane w "The Official Journal of the International Society for the Study of Individual Differences" stawia tezę, że sowy mają lepsze wyniki w testach na intelekt niż ranne ptaszki. Autorzy wywnioskowali, że etnograficzne dowody pokazują, iż "aktywności nocne" po środowisku naszych przodków były rzadziej spotykane niż dziś. A to oznacza, hdy jednostki skłonne do przebywania do późna w wiczoru są inteligentniejsze, gdyż bystre osoby szybciej przyswajają "ewolucyjnie nowe wartości".

10. Nie musisz ciągle przebywać wśród ludzi

Zwykle jesteśmy bardziej szczęśliwi, kiedy spędzamy większą ilość czasu z przyjaciółmi. Z wyjątkiem bardzo inteligentnych osób. Badacze z Singapore Management University i London School of Economics połączyli siły i odkryli, że inteligentni ludzie odstają od reszty, jeśli chodzi na temat poziom szczęścia związany wraz z socjalizacją. Zatem jeśli twoja osoba lub twój znajomy często potrzebujecie solidnej dawki "czasu tylko dla siebie", być może to oznaczać ponadprzeciętny rozum.

Tagi: badania Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie