Coraz bliżej dodatkowo, by Brexit stał się rzeczywistością. Premier Obszernej Brytanii Theresa May zapowiedziała w wywiadzie dla tele-wizji BBC, że jej rząd uruchomi procedurę wyjścia z Unii Europejskiej przed końcem marca 2017 roku. Liczy ona na uruchomienie nieformalnych rozmów jeszcze przed naszym terminem.

- Podkreślałam dotychczas, że nie uruchomimy procedury art. 50 traktatu (UE) przed końcem tegoż roku, tak aby zdołać przygotować się do ludzi rozmów. Jak jednak zapowiem w moim dzisiejszym przemówieniu, zrobimy to przed końcem marca przyszłego roku a mianowicie zapowiedziała szefowa rządu.

- Proces wychodzenia z Unii Europejskiej jest skomplikowany i będzie wymagał drobiazgowego podejścia, jeśli chcemy mieć dobre relacje z pozostałymi krajami - podkreśliła May, odrzucając żądania części posłów, którzy domagają się jednostronnego wyjścia ze Wspólnoty.

May zapowiedziała też, iż będzie oczekiwała od europejskich partnerów - w tymże instytucji unijnych i pozostałych państw wspólnoty - zezwolenia na rozmowy przygotowawcze zanim uruchomieniem procedury opisanej w art. 50. - Wówczas pozwoliłoby nam na równe rozpoczęcie negocjacji - zaznaczyła.

- Deklaracja premier May wnosi pożądaną klarowność co do startu konwersacyj o Brexicie. Po uruchomieniu art. 50 pozostałe dwudziestu siedmiu państw członkowskich zaangażuje się w rozmowy, aby zabezpieczać swoje interesy - skomentował na Twitterze przewodniczący Porady Europejskiej Donald Tusk.

„Wielka Ustawa Uchylająca”

Szefowa brytyjskiego rządu potwierdziła, że przy przyszłorocznej mowie tronowej - corocznym wystąpieniu Królowej Elżbiety II przedstawiającym plany rządu na najbliższy rok - przedstawiona zostanie "Wielka Ustawa Uchylająca". Unieważni ona ustawę o Wspólnotach Europejskich wraz z 1972 roku, na bazie której to Wielka Brytania funkcjonuje w strukturach Unii Europejskiej.

Zgodnie z planami ustawa wejdzie w życie z dniem zakończenia negocjacji z pozostałymi państwami członkowskimi Społeczności. Wszystkie istniejące uprawnienia UE staną się odruchowo prawami brytyjskimi. Parlamentarzyści zdecydują następnie, które z tych propozycji zostaną uchylone.

W referendum zorganizowanym 23 czerwca br. prawie 52 proc. obywateli Zjednoczonego Królestwa opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Cztery miliony Brytyjczyków podpisały się jednak pod petycją za zorganizowaniem drugiego referendum w sprawie Brexitu.

Tagi: Brexit Unia Europejska UE Wielka Brytania Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie