O ile sprawdzenie zdolności kredytowej obniża Twój wynik

O ile sprawdzenie zdolności kredytowej obniża Twój wynik
Category: Celu Uzyskania
16 października 2020

6 wskazówek, jak oszczędzać, korzystając z najpopularniejszych aplikacji do dostarczania posiłków

Chociaż prawdą jest, że niektóre kontrole zdolności kredytowej mogą zaszkodzić twojej zdolności kredytowej, guru finansowi twierdzą, że te zapytania są naprawdę przereklamowane. To, czy na Twoją zdolność kredytową FICO wpłynie spojrzenie na Twój kredyt, wszystko zależy od tego, czy jest to zapytanie „twarde” czy „miękkie”, a nawet twarde zapytanie będzie kosztować maksymalnie pięć punktów. Ratingi kredytowe mieszczą się w skali od 350 do 850, przy czym wyższa liczba oznacza lepszy kredyt.

Ciężkie zapytania

Ogólnie rzecz biorąc, trudne zapytania to te, w których rzeczywisty lub potencjalny wierzyciel wyciąga raport kredytowy. Mogą to być kontrole firm użyteczności publicznej i usług telefonii komórkowej. Jeśli potencjalny właściciel sprawdza Twój wynik, jest to również trudne zapytanie. Wszystko, co wiąże się z przyszłymi miesięcznymi płatnościami, w przypadku których wierzyciel chce upewnić się, że możesz zapłacić rachunek, również klasyfikuje się jako trudne zapytania. Według serwisu finansowego Bankrate.com, twarde zapytanie może obniżyć twoją zdolność kredytową o jeden do pięciu punktów – to nie wystarczy, aby znacząco wpłynąć na twoją zdolność kredytową.

Miękkie zapytania

Jeśli sam sprawdzisz swoją zdolność kredytową, jest to miękkie zapytanie. Wyszukiwania dokonane podczas ubiegania się o pracę lub istniejącego wierzyciela dokonującego kontroli na miejscu również kwalifikują się jako zapytania nieobciążone, które nie szkodzą Twojej zdolności kredytowej. Jeśli otrzymasz niezamówioną ofertę kredytu lub ubezpieczenia bez odsetek, potencjalny kredytodawca przed złożeniem oferty wysłał miękkie zapytanie. Podczas gdy twarde dochodzenie ma na celu ustalenie, czy możesz dokonywać regularnych płatności, osoba dokonująca miękkiego zapytania chce tylko wiedzieć, czy jesteś osobą odpowiedzialną.

Wiele kontroli

Podczas gdy każda twarda kontrola kredytowa kosztuje Cię kilka punktów od wyniku FICO, zbiór czeków dokonywanych podczas zakupów w celu uzyskania pożyczki liczy się jako jedno zapytanie. W przypadku kredytów samochodowych i hipotecznych, te wielokrotne zapytania muszą przypadać w okresie od 14 do 45 dni, aby były liczone jako pojedynczy czek, w zależności od systemu punktacji. Jednak wiele twardych czeków w dłuższym okresie może oznaczać czerwoną flagę. Według MyFICO, strony internetowej firmy Fair Isaac, ktoś, kto ma wiele twardych czeków kredytowych – zwykle sześć lub więcej – jest statystycznie bardziej skłonny do ogłoszenia upadłości niż ktoś, kto ma mniej. Ponieważ uzyskanie kredytu hipotecznego, kredytu studenckiego lub kredytu samochodowego może zająć więcej niż jeden skan, firmy kredytowe będą ignorować te zapytania przez 30 dni.

Co pokazuje Twoja płyta

Biura kredytowe ustalają, czy zapytanie jest czekiem twardym czy miękkim. Kiedy sprawdzasz swoją zdolność kredytową, zobaczysz oba rodzaje na swoim koncie. Potencjalni wierzyciele widzą tylko twarde czeki. Według CreditSesame – który oferuje własną usługę zapytań – twarde zapytania kredytowe pozostają w Twojej historii kredytowej przez dwa lata, ale mają wpływ na Twoją zdolność kredytową tylko przez rok.

Określanie wpływu

Jeśli masz krótką historię kredytową lub tylko kilka kont, twarda kontrola kredytowa będzie miała większy wpływ na Twoją zdolność kredytową. Chociaż zaleca się zamknięcie starych nieużywanych kont kredytowych, możesz zachować najstarsze przy życiu, aby pokazać, że pożyczałeś pieniądze od jakiegoś czasu.

  • Bankrate: Jak zapytania kredytowe wpływają na zdolność kredytową
  • MyFICO: kontrola zdolności kredytowej i zapytania
  • MSN Money: 7 paskudnych mitów kredytowych, które nie umrą
  • Sezam kredytowy: czy sprawdzenie kredytu szkodzi twojej zdolności kredytowej?

Al Bondigas to wielokrotnie nagradzany dziennikarz, który zaczął pisać zawodowo w 1985 roku. Do jego publikacji należą „Mohave Valley Daily News” i „The Mohave County Standard”. Bondigas studiował dziennikarstwo w San Bernardino Valley College w Kalifornii.