Rekordowa działalność biura deweloperskie. Tylko w pierwszym półroczu 2015 roku rozpoczęli te banki budowę ponad 40 tys. nowych mieszkań. To większą ilość wiadomości niż przed kryzysem - wynika z raportu Lion's Banku.

Już od czasu dwóch lat deweloperzy prężnie rozwijają skalę prowadzonej działalności. Dane Głównego Urzędu Statystycznego już kolejny raz demonstrują dobrą koniunkturę na branży deweloperskim.

Rekordowe inwestycje

Jak wynika z najświeższych raportów, w czerwcu br. liczba rozpoczętych przez biura deweloperów inwestycji była o 11, 4 proc. wyższa niźli w analogicznym okresie rok kalendarzowy wcześniej. Tylko w określonym miesiącu rozpoczęto budowę sześć, 4 tys. lokali, a przez ostatnie sześć miesięcy ponad 40, 2 tys. mieszkań.

To o 26, 5 proc. inwestycji więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To także nowy rekord lokaty deweloperskich. Do tej pory rekordowy wynik zanotowano po pierwszej połowie 2008 roku kalendarzowego, kiedy rozpoczęto budowę 37, 4 tys. mieszkań.

Źródło: Lion's Pula Liczba mieszkań, których budowę deweloperzy rozpoczęli w głównym półroczu kolejnych latek

To nie koniec

Jak czytamy w raporcie Lion's Banku, deweloperzy nie mówili jeszcze ostatniego słowa. Zapowiadane zmiany w programie "Mieszkania dla Młodych" oraz możliwy wzrost stóp procentowych odrzucić studzą ich optymizmu. GUS poinformował, że w czerwcu poza ogromną ilością inwestycji, wydano również dużo pozwoleń na budowę.

Pozwalają one na rozpoczęcie budowy kolejnych 7, 6 tys. lokali. To o dziewięć, 7 proc. więcej aniżeli w analogicznym okresie poprzednio rokiem.

Autorzy referatu informują ponadto, że deweloperzy powinni bez najmniejszych problemów odpowiedzieć na popyt wraz ze strony nabywców mieszkań. Nadwyżka zgromadzonych pozwoleń na konstrukcję nad liczbą rozpoczętych inwestycji wynosi bowiem 25, 9 tys. lokali. To określa zapas na 3-4 miesiące, przy utrzymaniu dynamicznego progresu oferty jak w niedawnych miesiącach - informuje Lion's Bank.

Zalążek: Lion's Bank Wyniki aktywności deweloperów