Miesiąc temu publicysta dziennika "The New York Times" Farhad Majoo wymyślił nowy termin na nazwanie czołowej piątki firm technologicznych, które odgrywają coraz większą rolę przy naszym życiu. Apple’a, Google’a, Microsoft, Amazona i Facebooka określił terminem "Straszna piątka".

Kto znalazł się na czele jego listy? Amazon. Dlaczego? Zdaniem Farhada amerykańskie społeczeństwo coraz mocniej uzależnia się od Amazona, jeśli chodzi o nabycie różnych rzeczy i dostarczanie rozrywki dla swojej rodziny. To prawda.

Ja jednak uważam, że oddziaływanie Amazona na ludzi jest głębsze od oddziaływania wszelkiej inny firmy na świecie, zarówno z branży technologicznej, jak i spoza tej dziewczyny. Jego rosnące znaczenie po naszym życiu sprawia, hdy musimy zadać sobie istotna pytania, dotyczące wpływu spółek technologicznych na nasze żywot.

Zaskakujące przejęcie zbytnio 13, 7 mld dolarów sieci sklepów Whole Foods to ostatni przykład. Wiedzieliśmy dotąd, że Amazon dzierży ambicję wejścia w interes sklepów spożywczych poprzez serwis dostaw produktów świeżych Amazon Fresh oraz futurystyczne sklepiki bez kas. Jednak ta transakcja to zupełnie inny poziom – okazało się, że gigant sprzedaży online znalazł zaskakujący sposób wejścia w fizyczną sprzedaż za pośrednictwem przejęcie popularnej sieci supermarketów.

Amazon to obecnie od dawna nie tylko sklep internetowy

Popatrzymy, jak wciąż Amazon wywiera coraz mocniejszy wpływ na całe amerykańskie społeczeństwo. Oto przykłady:

  • Usługi w chmurze – platforma Amazon Web Services odpowiada za postępowanie wiele aplikacji i witryn internetowych WWW, z których czerpią korzyści codziennie miliony ludzi
  • Sztuczna inteligencja – Amazon szybko stał się liderem w technologii AI, za pomocą stworzonemu przez niego asystentowi Alexa, który otworzył zupełnie rozdział w dziedzinie komputerów sterowanych głosem.
  • Logistyka – poprzez Amazon Air firma planuje wykorzystywać drony i własne samoloty do odwiedzenia dostarczania towarów klientom. Ponadto eksperymentuje z autonomicznymi ciężarówkami. Wiele osób spekuluje, iż pewnego dnia Amazon nie stanie się musiał polegać na firmach kurierskich UPS, FedEx lub na poczcie, by zaopatrywać swoje towary.
  • Rozrywka – Amazon wydał miliony dolarów nad własny zadowolony telewizyjny oraz filmy. Ma własny streamingowy serwis wraz z muzyką.
  • Jedzenie – dzięki Whole Food, futurystycznym sklepom spożywczym i portalowi dostaw świeżych produktów Fresh, Amazon wyrasta na poszczególnego z największych sprzedawców punktów spożywczych w USA.
  • Zdrowie – zgodnie spośród doniesieniami stacji CNBC, Amazon myśli o wejściu przy biznes leków na receptę.
  • Handel i zakupów online – to główna działalność Amazona

To jednak nie wszystko. Wpływ Amazona zawiera również inne branże. Jakie możliwości prawda nie bezpośrednio, lecz przez prywatne inwestycje CEO firmy Jeffa Bezosa. Idzie o:

  • Media – Bezos jest okazicielem dziennika "The Washington Post" i posiada niewielki procent udziałów w Business Insiderze. Eksploracja kosmosu – kierownik Amazona posiada własną kompanię kosmiczną Blue Origin, która to buduje rakiety wielokrotnego użytku

Dominacja Amazona powoduje pytania

Firma, która ma dziś silną pozycję w niesłychanie różnych branżach, zaczynała od momentu sprzedawania książek w internecie w latach 90. Natomiast teraz trudno znaleźć konieczność, której Amazon nie być może zaspokoić.

To rodzi poważne pytanie o to, co się stanie, kiedy wpływy Amazona będą się czuły dalej. Czy 1 grupa firm powinien posiadać w przyszłości tak ogromne oddziaływanie na wiele sektorów rynku? Jaką ją kontrolować, na temat ile to będzie realne?

Przyznajmy, jest wciąż trochę za wcześnie, by myśleć o tym wszystkim. Większość branż, w które jest zaangażowany Amazon, jest nadal zdominowana przez znane firmy, działające tam od momentu lat.

Jednak uwzględniając na reakcję rynku dzięki transakcję przejęcia Whoole Foods, jest jasne, że glob coraz szybciej zmierza przy kierunku, gdzie cyfrowy szczegół będzie dominował nad wszelkim, co robimy. I korporacją posiadającą najlepsze kompetencje, by działać w tych ustaleniach, jest właśnie Amazon. Nie ma właściwie nikogo odmiennego, kto mógłby z zanim konkurować. Dlatego giganta kierowanego przez Bezosa można się obawiać.