Gospodarka w 2016 r. rozwijała się w toku 2, 7 proc., o 0, 5 pkt. proc. niższym niż oczekiwano w poprzednim kwartale - szacują eksperci przepytani przez Narodowy Bank Polski. Bank kierowniczy opublikował przewidywania stopy bezrobocia, inflacji, wzrostu PKB i wzrostu wynagrodzeń w 2017 i 2018 roku.

W 2017 r. tempo wzrostu PKB nie powinno wyjść poza zakres dwóch, 7–3, 4 proc. , a w 2018 r. poza zakres 2, 8–3, 8 proc.

Z kolei zakładany scenariusz centralny przewiduje, że inflacja przy 2017 r. wyniesie 1-wszą, 6 proc. Po kolejnym roku można się spodziewać inflacji z przedziału 1, 6–2, 5 proc.

Eksperci uważają, hdy stopa referencyjna NBP w 2017 r. pozostanie na obecnym poziomie, a przy kolejnym roku może zostać podniesiona do 1, 95 proc.

Szacowana stopa bezrobocia będzie wciąż malała, osiągając 8 proc. w 2017 r. i 7, 5 proc. w 2018 r. Spadkowi bezrobocia będzie towarzyszył wzrost wynagrodzeń brutto o czterech, 6 proc. przy bieżącym roku i na temat 4, 8 proc. przy kolejnym roku.

W ostatniej rundzie Ankiety Makroekonomicznej NBP wzięło udział 18 ekspertów. Badanie zostało zrealizowane w okresie od 19 grudnia 2016 r. do 5 stycznia 2017 r.

Tagi: wskaźniki makroekonomiczne NBP wzrost gospodarczy Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie