Największe krajowe byki giełdowe w tym roku podzieliły się zyskami rzędu 9, 1 mld zł. Rok temu akcjonariusze mogli opierać się dywidendy z 16 spółek z nadrzędnego indeksu na GPW. W tym roku było to już 13 firm. Jaki dał zarobić najwięcej?

W 2016 roku korporacji z indeksu WIG20 wypłaciły akcjonariuszom łącznie 9, 12 mld zł. "Tegoroczna pula mogła być dużo lepsza, gdyby nie kilka upominkow. Największą sprawił PKO BP, uzależniając wypłatę 1, 25 mld zł od projektów akwizycyjnych" - czytamy w zestawieniu branżowego portalu stockwatch. pl.

Dywidendy przy 2016 r.

Rzeczywiście najogromniejszy polski bank wycofał się w ogóle z wypłaty dywidendy z powodu przejęcia Raiffeisen-Leasing Polska. Zyski postanowił zostawić dla siebie. Akcjonariusze PKO BP już drugi dwanaście miesięcy z rzędu pozostali z niczym. Jak to zapowiadało się w innych spółkach?

Niestety, w tym roku dostało się również sektorowi energetycznemu. Rządowe plany ratowania górnictwa oraz niefortunne wypowiedzi ministra ciepła mocno ciążyły na kompletnej branży. Mniejsze dywidendy wypłaciła i Energa, i PGE:

Trzecią niespodziankę sprawił Tauron. Podczas czerwcowego WZA główny akcjonariusz energetycznej spółki nie poparł oferowanej przez zarząd dywidendy przy wysokości 0, 10 zł na akcję. Faktycznie Tauron przerwał pięcioletnią passę dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami.

Podsumowując, w tym roku trzynaście z 20 największych spółek na warszawskim parkiecie wypłaciło akcjonariuszom dywidendę. To o 3 firmy mniej aniżeli rok temu. Kto wypłacił największą? Przedstawiamy ranking najwyższych stóp dywidendy na pewną posiadaną akcję.

1. PZU - 7, 52 proc.

2. Bank Pekao - 5, 92 proc.

3. Asseco Poland - 5, 2 proc.

4. Energa - 4, 95 proc.

5. Orange Polska - 4, 74 proc.

6. BZ WBK - 4, 5 proc.

7. PGNiG - 3, czternaście proc.

8. PKN Orlen - 3, 03 proc.

9. PGE - 2, 22 proc.

10. KGHM - 2, 05 proc.

11. Eurocash - 1-wszą, 91 proc.

12. CCC - 1, 19 proc.

13. LPP - 0, 69 proc.

A co z beneficjentami? "Listę jakim sposobem co roku otwiera Skarb Państwa" - pisze sotckwatch. pl.

W sumie największy inwestor na polskiej giełdzie zainkasował tym razem nieco ponad 2, 07 mld zł.

Tagi: dywidenda GPW PZU Pekao SA LPP Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się u dołu adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie