Giełda w Hongkongu może być całkiem interesującą alternatywą dla osób inwestujących na zagranicznych rynkach. Wyobraźcie sobie, że na jakiejś giełdzie możecie kupić akcje po cenie 120 dol. za akcję, a dzięki innej – po setka dol. To, że wspólnicy wybiorą kupno akcji tej samej spółki po mniejszej cenie, nie jest żadną filozofią.

A właśnie coś takiego dzieje się z walorami niektórych największych chińskich korporacji. Na giełdach po Szanghaju i Shenzen walory są po jednej wartości, natomiast na giełdzie po Hongkongu akcje ten tylko spółki wycenione są niżej.

Notowane w Hongkongu akcje to tzw. akcje H, które stanowią w największym stopniu chronioną tajemnicę na świecie. Według naszej wiedzy, konstytuują one najlepsze możliwości inwestycyjne w Chinach. Zainteresowani?

Giełda Hongkongu i akcje H. O co rozchodzi?

Akcje H to akcje chińskich spółek notowanych w giełdzie w Hongkongu. Podlegają prawu chińskiemu, ale istnieją denominowane w dolarach hongkońskich i zhandlowane w ten sam sposób, jak każde inne papiery notowane dzięki tym rynku. To cokolwiek w rodzaju Amerykańskich Kwitów Depozytowych, tzw. ADR-ów – które są akcjami nieamerykańskich spółek, ale notowane będą na NYSE tak jak przedsiębiorstwa z USA.

Akcje H pozwalają spółkom spośród Chin kontynentalnych na uzyskanie dostępu do rynku kapitałowego Hongkongu, natomiast inwestorom zagranicznym dają możliwość kupna działaniu chińskich spółek. Tego typu wyjście, w którym duża chińska spółka posiada zarówno akcje A (notowane wyłącznie w giełdach w kontynentalnych Chinach), jak i akcje H, jest dość powszechne.

Dwa powody atrakcyjności działaniu H

Jednym ze sposobów wyceny akcji oraz ustalenia, lub są tanie, czy cenne, jest wskaźnik C/Z, to znaczy cena do zysków (price-to-earnings). Wskaźnik C/Z pozwala na szybkie oszacowanie, ile płaci się za każdego dolara wypracowanego przez spółkę zysku.

Wskaźnik C/Z można też obliczyć dla całego indeksu giełdowego. Na przykład obecny współczynnik C/Z indeksu S&P 500 wynosi 20, co znaczy płacenie 20 dol. za każdego dolara wypracowanego za pośrednictwem spółki wchodzące w zestaw tego indeksu. Do odwiedzenia tej układanki musimy także dołożyć stopy procentowe. Maksyma jest prosta - im wyższy poziom stóp procentowych, tym niższa wielkość wskaźnika C/Z dla danego indeksu. Kiedy warto kupować? Im niższy współczynnik C/Z, tymże lepiej, bo oznacza, że spółki nie są przewartościowane, czyli za drogie i jest jeszcze duża szansa na wzrost.

Hongkong wśród najtańszych giełd na świecie

Notowane na giełdzie po Hongkongu akcje H także mają swój indeks a mianowicie Hang Seng China Enterprises Index (HSCEI). Wskaźnik C/Z dla tego indeksu wówczas 8, 5. Dla porównania – C/Z chińskiego Shanghai Composite Index, w skład którego wchodzą akcje A, to 18, 5.

Akcje spółek europejskich, składające się na indeks STOXX Europe 600 Index, mają współczynnik C/Z na poziomie 25, 4. Reszta Azji, poza Japonią, ma C/Z rzędu 14, 5. Co z Polską? Jesteśmy bardzo tani. Średnia tego wskaźnika dla indeksu WIG kształtuje się w okolicy 11, trzy.

Ten sposób wyceny pokazuje wyraźnie, hdy rynek akcji H w Hongkongu jest dużo tańszy, niż rynek akcji Zaś w Chinach kontynentalnych a także że plasuje się wśród tanich rynków giełdowych świata.

Foto: Truewealth Publishing Współczynnik ceny do zysku na ziemi

Hongkong konkuruje też w innym aspekcie

Ale dyskonto C/Z to jedynie część kompletnej historii. Innym sposobem wyceny akcji jest przyjrzenie się wskaźnikowi cena do zalety księgowej - C/WK.

Wskaźnik ten porównuje koszty akcji do wartości całkowitego majątku firmy po spłaceniu jej długów, czyli tak zwanym. wartości księgowej. W teorii wskaźnik C/WK mówi nam, ile płacimy za 1-wszą złotówkę aktywów netto firmy. Ogólnie rzecz biorąc, jeżeli kupujemy akcje spółki powyżej wartości księgowej (wskaźnik mniejszy niż 1), to akcje spółki w teorii muszą niedowartościowane. Więc w dłuższym terminie transakcja powinna stanowić zyskowna.

W czasach 2013-2015 średnia wartość wskaźnika C/WK dla hongkońskiej HSCEI wynosiła 1, 2, w tej chwili jednak spadła do 0, 97. To mniej więcej o 3 proc. skromniej niż gotówka uzyskana w przypadku likwidacji wszystkich notowanych na tym rynku firm.

Dla porównania – w wypadku indeksu Shanghai Composite obecny wskaźnik C/WK wynosi 1, 6 – wiele powyżej niż w przypadku rynku akcji H. Amerykański indeks S&P pięć stów ma wskaźnik C/WK w poziomie 2, 8; Stary kontynent – 1, 7, jakkolwiek reszta Azji (poza Japonią) – 1, 4.

Oznacza to, że spośród punktu widzenia wskaźnika C/WK, rynek akcji H w Hongkongu jest jednym wraz z najtańszych rynków świata.

Foto: Truewealth Publishing Wskaźnik cena rynkowek/wartości księgowej na świecie Tagi: giełda Chiny inwestycje Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się poniżej adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie