Ze styczniowych danych GUS wynika, że inflacja wzrosła do 1, 8 proc. rok do roku i jest na najwyższym poziomie od czterech lat. Ale z rosnącą dynamiką opłat towarów i usług mamy do czynienia nie jedynie w Polsce, lecz po całej Europie. A wówczas dobra wiadomość dla giełdowych graczy.

- Niewielki kurs euro, dynamika cyklu kredytowego oraz odchodzenie od czasu polityki zaciskania pasa dzięki całym kontynencie to czynniki, które uważa się zbytnio generalnie korzystne dla europejskiego rynku akcji. W 2017 roku ważniejsze dla tejże klasy aktywów będą strony wyższej inflacji, która staje się szybciej prawdopodobna - uważa Dylan Ball, wiceprezes Templeton Global Equity Group.

Inflacja dobra na rzecz akcji

W przeszłości wskaźnik postępu cen i usług zwykle reagował z opóźnieniem 3-5 miesięcy wobec zmian opłat energii i surowców. Do września ubiegłego r. cena ropy naftowej zyskała w stosunku do zabytowych minimów i wzrosła do odwiedzenia poziomu około 50 USD za baryłkę.

- Wpływ tego wzrostu obecnie zaczyna być widoczny w danych o inflacji, co sugeruje nam, że stopa inflacji w Europie może odchodzić od przedziału 1-2 proc. w kierunku przedziału 3-4 proc. – mówi Dylan Ball.

Ekspert z Franklina przypomina jakkolwiek, że rozbieżność pomiędzy zyskami spółek w Stanach Zjednoczonych i Europie utrzymuje się już od kilku latek. Zyski w Europie będą dziś wciąż o sześcdziesięciu proc. niższe od szczytowych poziomów z lat 2008-2009, podczas gdy zyski po USA są o 10 proc. wyższe niż 8-9 lat temu. Powód?

- Uważamy, że najważniejszym powodem, dla którego zyski w Europie wciąż są mniejsze niż zyski w Stanach Zjednoczonych, są nadal niskie marże europejskich spółek, które nie wzrosły tak mocno, jak można byłoby wypatrywać – mówi Dylan Ball i dodaje od razu, że podstawowym problemem istnieją ceny.

Europejskie firmy często nie mają oddziaływania na poziomy cen, więc gdy inflacja spada, nierzadko obniżają ceny, by być w stanie konkurować ze spółkami wraz ze Stanów Zjednoczonych czy Azji, a następnie podnoszą gryzie ponownie, gdy inflacja pójdzie w górę.

Gdy zatem europejskie spółki zareagują na wzrost inflacji, jesteśmy wstanie spodziewać się zrównania poziomów zysków ze Stanami Zjednoczonymi.

Jego zdaniem w warunkach rosnącej inflacji trzeba się spodziewać przeszacowania kursów akcji europejskich spółek z takich sektorów jak przemysł, finanse czy branża związana z ropą naftową i gazem ziemnym.

- Poszukując atrakcyjnych akcji dzięki rynkach europejskich, to oczywiście w niniejszym przeszacowaniu dostrzegamy możliwości długoterminowych zwrotów – dodaje.

Komisja Europejska prognozuje, że wzrost gospodarczy w strefie euro w tymże roku powinien wynieść 1, 6 proc. wobec 1, 7 proc. w 2016 roku. Z kolei inflacja powinna wynieść 1, siedmiu proc.

Tagi: inflacja Europa akcje spółki Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie